Path yolun sonuna geldi

Bir zamanlar Facebook’a rakip olan ve kullanıcılarına çıkartma sunma konusunda öncülük eden sosyal ağ Path için yolun sonu geldi. Bir ara her hafta 1 milyon yeni kullanıcı kazanan servis, faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı.

Eski Facebook çalışanlarından Dave Morin ve Napster’da çalışan Dustin Mierau ve Shawn Fanning tarafından kurulan Path, özel doğası ve çıkartma yapısındaki emojiler sunmaktaki öncülüğüyle tanınıyor.

Path’in yolculuğu 2010’da başlamıştı. Serviste kullanıcılara ilk etapta sadece 50 arkadaş izni verilirken daha sonra bu sayı 150’ye çıkarılmıştı. Bir süre sonra ise söz konusu sınır tamamen kaldırılmıştı. Path’in kullanıcı sayısı bir dönem 15 milyona ulaşsa da, uygulama Facebook’a karşı tutunamamıştı.

Facebook, diğer sosyal ağlardan olduğu gibi, Path’ten de bazı özellikler aldı. Söz konusu özellikler arasında “beğen” butonunun yerine geçen çıkartmalar ve reaksiyonlar ön plana çıkıyor.

Path’in düşüşü, zirveyi görmesinden kısa bir süre sonra başlamıştı. Düşüşü durmak için mesajlaşma özelliği Path Talk isimli bağımsız bir uygulamaya taşınsa da, bu girişim Path’e yetmemişti. Path’in Endonezya’daki popülaritesinden yararlanmak isteyen Güney Koreli Kakao 2015’te uygulamayı satın alsa da, bu anlaşma da beklenenleri getirmemişti.

Path, 1 Ekim itibarıyla iTunes App Store ve Google Play Store’dan çekilecek. Kullanıcılara uygulamadaki verilerini indirmeleri için 18 Ekim tarihine kadar süre verilirken, bu tarihten sonra uygulama tamamen tarihe karışacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....