Paralı mobil uygulamalar ve oyunlara KDV geliyor

mobil uygulama kdvAkıllı telefonlara indirilen ücretli uygulamalardan KDV alınması konusu uzun zamandır gündemdeydi. Bu konuda en sonunda ciddi bir adım atılıyor gibi görünüyor. Webtekno’nun haberine göre; uygulama mağazaları, müzik mağazaları ve alan adı tescili gibi kuruluş ve hizmetlerin işlemleri üzerinden KDV alınmasına dair bir kanun taslağı hazırlandı.

Maliye Bakanlığı, başta ücretli uygulamalar olmak üzere, Türkiye’deki vatandaşlara hizmet satışı yapan yabancı şirketlerin, ilgili işlemlerinden dolayı KDV ödemelerini zorunlu kılacak. Bu düzenlemeye uymayan ve vergi konusunda sorumlu davranmayan şirketlere de ceza verilecek.

Taslağa göre, KDV uygulaması yurt dışındaki mağazalardan satın alınan uygulamalar ve oyunların yanı sıra diğer dijital içerikleri de kapsıyor. Eğer planlanan uygulama yürürlüğe girerse, bakanlık bu şirketlerin Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı’na bağlı KDV mükellefi olmalarını sağlayacak. Bu şirketler elde edilen gelirin Katma Değer Vergisini ödemek zorunda kalacaklar. Eğer ödemeler yapılmazsa, bu şirketlere vergi cezası kesilebilecek.

Türkiye merkezli ve KDV mükellefi şirketlere hizmet sunan yabancı şirketler, uygulamanın dışında tutulacaklar. Planlanan uygulama sadece bireyleri ve hizmet aldıkları yurt dışındaki şirketleri ilgilendiriyor.

Ayrıca ödemelere aracılık eden bankalar ile elektronik para ve ödeme kuruluşlarına her üç ayda bir raporlama zorunluluğu getiriyor. Bankaların bildirdiği bu raporların ardından Maliye, ilgili şirketlerle iletişim kurup doğrudan genel merkezlerine KDV mükellefiyeti ile ilgili bilgi verecek ve kararı bildirecek.

Mobil uygulama, oyun ve diğer içeriklerden KDV alınacak olması, büyük ihtimalle bu gibi içeriklerin ücretlerinin artmasına neden olacaktır. Geçmişte, çeşitli devletlerin mobil uygulamalardan ve diğer içeriklerden vergi kesintisi uygulamaya başladığında, bunun fiyatlara zam olarak yansıdığını görmüştük.

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...