OneWeb ve Eutelsat küresel internet hizmetlerinde SpaceX ve Amazon’a karşı tek bir rakip oluyor

Uydu şirketleri OneWeb ve Eutelsat, küresel internet bağlantı hizmetleri pazarında SpaceX’in Starlink’i ve Amazon’un Kuiper’ı ile rekabet edebilecek bir oyuncu yaratmak için 3.4 milyar dolarlık bir birleşmeyi kabul etti. İki şirket birlikte, daha az gecikme ile daha hızlı bağlantılar sunan düşük yörüngeli uyduları, daha fazla kapasiteye sahip ve daha geniş alanları kapsayan coğrafi uyduları birbirine bağlayacaklarını ve OneWeb’in Eutelsat altında kendi markası olarak faaliyet göstermeye devam edeceğini söylüyor.

Fransa merkezli Eutelsat, ekvator etrafındaki jeostatik yörüngelerde 36 uydu aracılığıyla televizyon ve internet bağlantı hizmetleri sağlıyor. İlk internet yayını uydularını 2019’un başlarında yörüngeye yerleştiren OneWeb, şu anda yörüngesinde, takımyıldızının bir parçası olarak sahip olmayı planladığı 648 uydudan yaklaşık 428’ine sahip ve şimdiye kadar devletler ve AT&T gibi işletmelerle sağlayıcı olarak hareket etmeye odaklanan çeşitli anlaşmalar yaptı.

Amazon’un alçak yörüngeli uydu internet girişimi Project Kuiper, planlanan 3 bin 236 uydu takımyıldızını hayata geçirmek için beş yıllık bir süre içinde 83 adet fırlatma uçuşu planladı, ancak henüz hiçbir uydusunu fırlatmadı. Buna kıyasla SpaceX Starlink, şimdiden binlerce uydu fırlattı, 250 binden fazla aboneye sahip. Şu anda birden fazla hizmet seçeneğiyle düzinelerce ülkede yüksek hızlı internet hizmeti sunuyor.

Eutelsat Yönetim Kurulu Başkanı konuyla ilgili bir basın açıklamasında Dominique D’Hinnin, “İki işletmemizi bir araya getirmek, bağlantı tarafındaki önemli büyüme fırsatını yakalamak için LEO takımyıldızlarını ve GEO varlıklarını birleştirerek küresel bir ilk sağlayacak ve müşterilerimize daha da geniş bir uygulama yelpazesinde ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunacak.” dedi. “Bu kombinasyon, OneWeb’in filosunun ticarileştirilmesini hızlandıracak ve Eutelsat’ın büyüme profilinin çekiciliğini artıracak.”

OneWeb, Kuzey Kutbu’na internet sağlamak için SpaceX ile erken aşamada rekabete girişmişti. Mart 2021’de şirket, uzaya 36 uydu gönderdi ve geçen yılın temmuz ayında Kuzey Kutbu’ndan 50. Paralel’e kadar kapsama sağlamak için başlattığı “Five to 50” görevini tamamladığını duyurdu. Bu yılın haziran ayına kadar küresel kapsamayı hedefliyordu, ancak Rusya’da planlanan lansmanlar, bu ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesiyle sekteye uğradı. Rusya, OneWeb’den talep almak amacıyla fırlatmaları bekletirken, şirket takımyıldızını tamamlamak amacıyla için fırlatma görevleri SpaceX’e yönelmek zorunda kalmıştı.

Mevcut OneWeb hissedarları, birleşme tamamlandıktan sonra Eutelsat’ta yüzde 50 hisseye sahip olacak ve bu, 2023’ün ilk yarısında gerçekleşecek. Aynı zamanda onay sürecinin İngiltere’nin Ulusal Güvenlik ve Yatırımlar Yasası kapsamında, birleşmenin ulusal güvenliği tehlikeye atıp atmayacağına dair herhangi bir olası tehdidi değerlendirmeyi de içeriyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun