OnePlus Çin’de Oppo’nun ColorOS işletim sistemine geçiyor

OnePlus ColorOS işletim sistemine geçiş yapıyor. Bu, Oppo’nun akıllı telefonlarında Android üzerinde kullanılan kullanıcı arayüzü. Yeni OnePlus 9 serisi Çin’de bu kullanıcı arayüzüyle birlikte gelecek.

Bu dikkat çekici hamle, OnePlus forumlarında, OxygenOS ürün lideri Gary C tarafından duyuruldu. OxygenOS, dünyanın geri kalan ülke ve bölgelerinde OnePlus telefonlarında kullanılmaya devam edilecek.

Gary C, “Küresel bir teknoloji şirketi olarak, her zaman dünya çapındaki kullanıcılarımız arasındaki farklı kullanım alışkanlıklarını ve tercihlerini ele almanın yollarını arıyoruz.” diyor. “Bu özelleştirilmiş yeni işletim sisteminin Çinli kullanıcılarımıza beğenilerine daha uygun bir yazılım deneyimi sunacağına gerçekten inanıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 13 İncelemesi

Bu, yarın tümüyle tanıtılacak olan küresel OnePlus 9 serisi için hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Bu telefonlar yine OxygenOS’u çalıştıracak. Ancak, OnePlus’ın daha önce ana vatanına gönderilen tüm telefonlarında kullandığı, Android’in Çin’e özgü sürümü olan HydrogenOS’un sonunu getirdiği görülüyor.

ColorOS, Çin’de HydrogenOS’ten çok daha fazla insan tarafından kullanılıyor. Oppo, geçtiğimiz günlerde ilk kez, kendi ülkesindeki en büyük akıllı telefon markası oldu. Oppo’nun Türkiye’deki telefonlarında da yer alan ColorOS, şık ve kullanışlı bir kullanıcı arayüzü. Ancak saf Android’e daha yakın olan OxygenOS’e göre özelleştirmeleri daha fazla Benzer bir yorum HydrogenOS için de yapılabilir.

Oppo ve OnePlus, tedarik zincirini ve genel olarak altta yatan önemli teknolojileri paylaşan, Çinli şirketler grubu BBK Electronics’e olan şirketler. Bir başka BBK markası olan Realme de Realme UI adlı kendi yazılımını geliştirmeden önce ColorOS’u kullandı. Şirketler, kendi aralarındaki bağı alenen küçümseme eğiliminde, ancak OnePlus’ın Oppo’nun yazılımını doğrudan kullanmaya karar vermesi, bugüne kadarki en göze çarpan işbirliği örneklerinden biri olarak nitelendirilebilir.

FIFA EA’in futbol oyunlarındaki hakimiyetinden rahatsız

EA sahip olduğu lisanslar sayesinde futbol oyunları pazarında ciddi bir avantaja sahip. Bu durumdan rahatsız olan sadece EA'in rakipleri değil gibi görünüyor. Eurogamer sitesinin...

iPhone 13 Pro İncelemesi

Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dört farklı iPhone modeliyle tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan ikisi "normal" olarak nitelendirebileceğimiz; ekran, işlemci, pil, yazılım...

Apple’ın yeni MacBook çipleri M1 Pro ve M1 Max adlarını taşıyabilir

Apple'ın "Unleashed" etkinliğinin başlamasından bir günden az bir zaman kala dedikodular devam ediyor. MacRumors tarafından verilen habere göre, Bloomberg'den Mark Gurman, yaygın olarak beklenen...

Apple Watch Series 7 Ön İnceleme – Video

Apple'ın Eylül etkinliğinde tanıtılan Apple Watch Series 7 cuma günü itibarıyla Türkiye'de de, dünya ile aynı anda satışa sunuldu. Apple'ın en yeni akıllı saati...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun