Teknoloji

OLED Nintendo Switch parçalarına ayrıldı, orijinal modelle farkları ortaya çıktı

nintendo switch oled

OLED ekranlı Nintendo Switch kısa süre önce piyasaya çıkmıştı. iFixit tarafından yapılan parçalara ayırma işlemi, yeni Switch ile eski versiyon arasında Samsung imzalı OLED panel dışında da farkların bulunduğunu gösteriyor.

OLED Switch parçalarına ayrıldığında göze ilk olarak soğutma sisteminin küçülmesi çarpıyor. Sony de kısa süre önce PlayStation 5’i daha hafif ve soğutma sistemi daha küçük olacak şekilde yenilemişti. iFixit’e göre, Nintendo bu değişikliği ya alandan tasarruf etmek ya da orijinal Switch’in aşırı soğutmasını telafi etmek amacıyla gerçekleştirdi. Bu değişikliğin kullanıcılar nezdinde nasıl yankı bulacağını görmek için biraz daha beklemek gerekiyor.

OLED Switch’te yer açan bir diğer değişiklik ise Nintendo’nun bazı bileşenleri tek bir devrede toplaması oldu. Konsolun SD kart okuyucusu, kulaklık jakı ve kartuş okuyucusu artık hâlâ tek bir devre üstünde.

OLED Switch’te oyun kumandasıyla ilgili olarak yapılan tek değişiklik ise yeni rayların kullanılması oldu. Bu sayede Joy-Con oyun kumandalarının konsola daha sıkı şekilde tutturulması amaçlanıyor. Konsolun bağlantı kablolarının metal kalkanın üstüne bantlanması da yapılan bir diğer değişiklik olarak göze çarpıyor. Bunun cihazın servise gitmeden tamirini zorlaştıracağı, ancak Wi-Fi ve Bluetooth bağlantı sorunlarına yardımcı olabileceği düşünülüyor.

OLED Nintendo Switch, tamir edilebilirlik konusunda iFixit’ten 10 üzerinden 7 puan aldı. Orijinal Switch aynı testten 8 puan almıştı. OLED Switch’te modüler olmayan ve ana devreye bitişik bir depolama sisteminin bulunması, tamiri zorlaştıran bir nokta olarak öne çıkıyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER