Oculus sanal gerçeklikte Windows masaüstü uygulamalarına erişim fırsatı veriyor

Oculus’un Rift Core 2.0 güncellemesi beta olarak çıktı. Bu güncelleme üç temel parçadan oluşuyor. Bunlar sonbaharda düzenlenen Oculus Connect etkinliğinde detaylandırılmıştı. Dash olarak adlandırılan yenilenmiş kullanıcı arayüzü, Home adı verilen özelleştirilebilir alan ve Oculus Desktop adlı, kullanıcıların VR içinde Windows uygulamalarına ve masaüstüne erişmelerini sağlayan bölümler güncellemeyle birlikte geliyor.

Daha önce Oculus Home, kullanıcı arayüzünün metaforik ana ekranı niteliğini taşıyan sabit bir sanal ortamdı. Uygulamaları açmak için bu bölüm kullanılıyordu, ancak içinde çok fazla hareket gerçekleştirilemiyordu. Şimdiyse kullanıcılar bu alan kendi sanal nesnelerini ekleyebiliyor. Eklenebilecek nesnelerin yer aldığı birkaç yüzlük bir katalog bulunuyor. Bunların bazıları önceden saptanmış şekilde eklenmiş, diğerleriyse oyun içi başarılarla, her hafta giriş yapmakla veya diğer işleri gerçekleştirerek açılıyor.

Oculus yakında daha fazla seçenek de ekleyeceğini belirtiyor. Bunların arasında Medium sanat programından heykeller gibi sanal nesneleri eklemek de bulunuyor. Şu an için kullanıcılar birbirlerinin ev alanlarına bakabiliyor. Gelecekte ise kullanıcılar birbirlerinin sanal evlerinde gerçek zamanlı takılabilecekler.

Yeni Dash arayüzü ise kullanıcıların normal Oculus kullanıcı arayüzü içeriklerine, aynı zamanda masaüstü uygulamalarına erişme imkanı veriyor. Sanal gerçeklik özellikli masaüstü uygulamaları uzun zamandır bulunuyordu, ancak bunların sisteme daha entegre hâle getirilmesi Rift kullanıcılarının hoşuna gidecektir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube Kids uygulaması artık Türkiye’de

YouTube yetişkinler kadar çocuklar için de epey popüler platformlardan bir tanesi. Çocuklar daha bebekliklerinden itibaren YouTube'dan oynatılan videolarla büyüyor desek yanlış olmaz. Bu durumu...

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...