OBS için Nvidia’nın mükemmel gürültü giderme desteği

Yayıncılar için temel yazılımlardan biri olan Open Broadcaster Software (OBS), Nvidia’nın mükemmel gürültü giderme teknolojisi için yerel destek kazandı. Grafik kartı üreticisi Nvidia, bu önemli gelişmeyi dün duyurdu.

Daha önce OBS’yi Nvidia’nın Broadcast yazılımıyla birleştirerek aynı etkiyi elde etmek mümkün olsa da, artık arka plan gürültüsünü giderme özelliğini doğrudan OBS içinden ayarlayabileceksiniz. Bu özellik şu anda OBS Studio 27’nin beta sürümüyle kullanılabilir ve yakında tam sürümüyle gelecek.

Nvidia’nın gürültü giderme teknolojisi, önce RTX Voice olarak ve ardından Nvidia Broadcast’te yerleşik özelliklerden biri olarak bir süredir kullanılıyordu. Yapay zekâ destekli araç, klavye takırtılarından PC’nizin gürültülü fanlarına kadar her şeyi iptal edebiliyor. Bir yayıncının cephaneliğine harika bir ek olduğu bir gerçek. İzleyicilerin oyunun sesine ve yayıncının yorumlarına odaklanabilmesi için dikkat dağıtıcı arka plan gürültüsünü filtrelemeye yardımcı olur.

Nvidia Gürültü Giderme OBS’te nasıl etkinleştirilir?

Nvidia’nın duyurusuna göre, özelliğin OBS Studio 27’nin yeni beta sürümüyle çalışması için Broadcast Audio Effects SDK‘sını indirmeniz gerekecek. Ayrıca şirketin en yeni oyuna hazır sürücüsüne de ihtiyacınız olacak. Bunları indirdikten sonra, Nvidia kurulum sürecini şu şekilde açıklıyor:

Yeni özelliği kullanmak için, OBS’yi açın, Ses Karıştırıcısında ses kaynağınıza sağ tıklayın, “Filtreler” i seçin, yeni Filtreler penceresinin sol alt köşesindeki “+” simgesine tıklayın, “Gürültü Bastırma” filtresini seçin, girin bir ad seçin, listedeki yeni filtreye tıklayın, “Yöntem” açılır menüsünü genişletin, “NVIDIA Gürültü Kaldırma” yı seçin, arka plan seslerinizin ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak yoğunluğu ayarlayın ve ardından Filtreler penceresini kapatın. NVIDIA Gürültü Giderme artık etkindir.

Yeni entegrasyon, Nvidia’nın en yeni oyuna hazır sürücüsüyle geldi. Ayrıca bu güncelleme Mortal Shell’in RTX güncellemesinin yanı sıra altı yeni G-Sync uyumlu ekran için de destek ekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yakında beklenen Sony 1000XM4 kablosuz kulaklık yepyeni bir tasarımla gelecek

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...