Nvidia’nın giriş seviyesi kartı GeForce RTX 2050 sızdı

Yeni GeForce RTX 2060 ve Nvidia’nın GeForce RTX 20 serisi grafik kartlarının mobil versiyonlarıyla ilgili duyurularının ardından şimdi de yeni Nvidia GeForce RTX 2050’nin varlığından haberdar oluyoruz.

896 CUDA çekirdeği, 14 SM, 4 GB video bellek ve 1560 MHz maksimum frekans gibi özelliklere sahip olan yeni bir grafik kartının kayıtlarına GeekBench veri tabanında rastlandı. Bilinen sızıntı kaynaklarından olan TUM APISAK da bunun bilgisini Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Sözü edilen GPU, Nvidia Corporation tarafından geliştirilen bir “Grafik Cihazı” olarak nitelendiriliyor. Ancak bunun Turing mimarisi üzerinde inşa edildiğini ve muhtemelen GTX 1050 (Ti) modelinin yerini alacak, sadece 4 GB video bellekli kart olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca bu gizemli GPU’nun OpenCL benchmark testinde 114206 puan aldığı görülüyor. Bu sonuç aynı testten 84000 puan alabilen GeForce GTX 1050 Ti’den daha iyi olduğunu da ortaya koyuyor.

TUM APISAK’ın aynı tweetinde, GeekBench kayıtlarının yakında çıkacak GeForce RTX 2060 grafik kartının varlığını işaret ettiğini de görüyoruz. Dahası, destekleyici dokümanda da GPU’nun 1920 CUDA çekirdeği, 30 SM, 6 GB GDDR6 bellek ve 1200 MHz maksimum saat frekansı gibi özelliklere sahip olduğu görülüyor.

Benchmark sayfasına göre, GeForce GTX 2060 OpenCL’de 211876 puan elde ediyor. Bu da onu 175000 puan alan GeForce GTX 1070 Ti’nin üstüne çıkarıyor.

Tüm bu sızıntılar Nvidia’nın yeni RTX serisinden beklenenlerle örtüşüyor. Ancak dedikodu değirmeninden yeni havadisler, Nvidia GTX 11 serisinin yeniden canlanacağını haber veriyor.

Wccftech ve Videocardz gibi siteler GTX 11 serisinin, Turing serisinin ışın izleme özellikli RTX çekirdeklerinden vazgeçen bir uzantısı olacağını öne sürüyor. Bu da ikinci bir makul fiyatlı GPU serisinin ortaya çıkacağına işaret ediyor. GeForce GTX 1160 ve 1150 de bu yeni serinin ilk üyeleri olabilir.

Aslına bakarsanız, GTX 11 serisinin gelişi uzun zamandır bekleniyordu. Ancak Nvidia geçtiğimiz yaz herkesi şaşırtarak RTX 20 serisini karşımıza çıkarmıştı.

Nvidia’nın CES 2019 konferansında beklentilerin ne kadarının gerçeğe dönüşeceğini görme imkanı elde edeceğiz. Bu nedenle iki hafta kadar daha beklememiz gerekiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ikea’dan kablosuz şarj için masa altına monte edilebilen yeni çözüm

Ikea, kablosuz şarj için şimdiye kadar sunduklarından daha farklı bir çözüm duyurdu. Şirketin Sjömärke isimli kablosuz şarj aleti, standart masaların veya çalışma masalarının altına...

Call of Duty Mobile ikinci yaşını yeni haritayla kutluyor

İlk olarak COD: Black Ops 4'te tanıtılan ve içerisinde Malikâne, Nuketown ve İnşaat Alanı haritalarını da barındıran ve serinin gelmiş geçmiş en geniş haritası...

Netflix The Crown ile Emmy ödüllerinde şov yaptı

Netflix, popüler yapımlarından The Crown ile 2021 Emmy ödüllerinde adeta şov yaptı. Şirket toplamda 44 ödül kazanırken, bu ödüllerden 11 tanesini The Crown getirdi....

Okul için teknolojik ürün tavsiyeleri – Video

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinin ardından üniversitelerde de eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okullar açılmış olsa da, alışverişler devam ediyor,...