Nvidia’nın giriş seviyesi kartı GeForce RTX 2050 sızdı

Yeni GeForce RTX 2060 ve Nvidia’nın GeForce RTX 20 serisi grafik kartlarının mobil versiyonlarıyla ilgili duyurularının ardından şimdi de yeni Nvidia GeForce RTX 2050’nin varlığından haberdar oluyoruz.

896 CUDA çekirdeği, 14 SM, 4 GB video bellek ve 1560 MHz maksimum frekans gibi özelliklere sahip olan yeni bir grafik kartının kayıtlarına GeekBench veri tabanında rastlandı. Bilinen sızıntı kaynaklarından olan TUM APISAK da bunun bilgisini Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Sözü edilen GPU, Nvidia Corporation tarafından geliştirilen bir “Grafik Cihazı” olarak nitelendiriliyor. Ancak bunun Turing mimarisi üzerinde inşa edildiğini ve muhtemelen GTX 1050 (Ti) modelinin yerini alacak, sadece 4 GB video bellekli kart olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca bu gizemli GPU’nun OpenCL benchmark testinde 114206 puan aldığı görülüyor. Bu sonuç aynı testten 84000 puan alabilen GeForce GTX 1050 Ti’den daha iyi olduğunu da ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung Google, Vivo ve Xiaomi için katlanabilir ekran üretmeye sonbaharda başlayacak

TUM APISAK’ın aynı tweetinde, GeekBench kayıtlarının yakında çıkacak GeForce RTX 2060 grafik kartının varlığını işaret ettiğini de görüyoruz. Dahası, destekleyici dokümanda da GPU’nun 1920 CUDA çekirdeği, 30 SM, 6 GB GDDR6 bellek ve 1200 MHz maksimum saat frekansı gibi özelliklere sahip olduğu görülüyor.

Benchmark sayfasına göre, GeForce GTX 2060 OpenCL’de 211876 puan elde ediyor. Bu da onu 175000 puan alan GeForce GTX 1070 Ti’nin üstüne çıkarıyor.

Tüm bu sızıntılar Nvidia’nın yeni RTX serisinden beklenenlerle örtüşüyor. Ancak dedikodu değirmeninden yeni havadisler, Nvidia GTX 11 serisinin yeniden canlanacağını haber veriyor.

Wccftech ve Videocardz gibi siteler GTX 11 serisinin, Turing serisinin ışın izleme özellikli RTX çekirdeklerinden vazgeçen bir uzantısı olacağını öne sürüyor. Bu da ikinci bir makul fiyatlı GPU serisinin ortaya çıkacağına işaret ediyor. GeForce GTX 1160 ve 1150 de bu yeni serinin ilk üyeleri olabilir.

Aslına bakarsanız, GTX 11 serisinin gelişi uzun zamandır bekleniyordu. Ancak Nvidia geçtiğimiz yaz herkesi şaşırtarak RTX 20 serisini karşımıza çıkarmıştı.

Nvidia’nın CES 2019 konferansında beklentilerin ne kadarının gerçeğe dönüşeceğini görme imkanı elde edeceğiz. Bu nedenle iki hafta kadar daha beklememiz gerekiyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....