Nvidia RTX 4070 resmi olarak duyuruldu: Işın izleme ve DLSS 3 ile güçlü performans

Yeni nesil ekran kartı, 1440p oyun deneyimi için ideal bir seçenek

Son haftalarda sızıntılarla gündeme gelen Nvidia’nın yeni RTX 4070 ekran kartı resmen duyuruldu. Nvidia’nın kendi Founders Edition modeli için başlangıç fiyatı 14.999 TL olarak belirlenen RTX 4070, 13 Nisan’da satışa sunulacak. Nvidia, RTX 4070’i ışın izleme ve şirketin en yeni DLSS 3 yükseltme teknolojisi ile birlikte 1440p oyunlarda 100 fps’den fazla performans sunacak şekilde konumlandırıyor.

Bu arada oyuncular sınırlı bir süre için kampanya dahilinde olan bir GeForce RTX 40 Serisi ekran kartı veya bu karta sahip  masaüstü bilgisayar satın aldığında Overwatch 2Ultimate Battle Pass Paketi’ne de sahip olabilecek.

RTX 4070, Nvidia’nın 40 serisi Founders Edition kartlarından ilki olup, makul boyutlarda tasarlanmış. Böylece küçük form faktörlü kasalara bile rahatça sığabilir. RTX 4070, RTX 3080’den daha kısa olup, en azından 1440p’de onun performansına denk gelecek şekilde tasarlanmış. Nvidia’nın en yeni Ada Lovelace mimarisine dayanan RTX 4070, önceki RTX 3070 ve RTX 3070 Ti modellerinde bulunan 8 GB yerine 12 GB GDDR6X bellek içeriyor.

Özellikle 1080p ve 1440p’deki en yeni oyunlar artık 8 GB veya daha fazla bellek kullanmaya başladığından, 12 GB VRAM artışı memnuniyetle karşılanıyor. Nvidia’nın duyurusundan önce AMD, yakın zamanda yayınladığı bir blog yazısında GPU’lar üzerinde daha fazla belleğin önemini vurgulamıştı. AMD, iki yıldan fazla bir süre önce 16 GB VRAM ile RX 6800’ü piyasaya sürdüğünü ve RX 6800 XT ve RX 6950 XT modellerinde de 16 GB bellek kullandığını hatırlatmıştı. AMD’nin en son amiral gemisi RX 7900 XTX, 24 GB bellekle gelirken, RX 7900 XT modeli 20 GB belleğe sahip.

Nvidia RTX 4070 AV1’i destekliyor

Bu arada Nvidia’nın yeni RTX 4070’i AV1 kodlayıcısı desteği sunuyor. YouTube, yakında AV1 kodlayıcısını canlı yayınlarda kullanıma sunarak bit hızlarını ve görüntü kalitesini iyileştirmeyi planladığı için, bu destek özellikle yayıncılar için yararlı olacaktır. RTX 4070, DLSS 3’ü destekleyerek Cyberpunk 2077, Forza Horizon 5 ve Bethesda’nın yaklaşan oyunu Redfall gibi oyunlarda kare hızlarını artırma sözü veriyor.

DLSS 3, sadece RTX 40 serisi kartlara özel olup, DLSS 2’deki aynı yapay zekâ (AI) ile birlikte yeni bir AI çerçeve üretme teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji, mevcut oluşturma tekniklerini kullanarak iki çerçeve oluşturur ve bunların arasına üçüncü bir çerçeve ekler. Sonuç olarak, ışın izleme ve hatta Cyberpunk 2077‘deki yol izleme gibi iyileştirmeler için kare hızlarında büyük artışlar elde edilir.

nvidia rtx grafik işlemcilerinde ışın izleme kullanım oranları

İlginç bir şekilde Nvidia, RTX 40 serisi sahiplerinin %83’ünün RTX uyumlu oyunlarda ışın izlemeyi açtığını ve %79’unun da DLSS’i etkinleştirdiğini belirtiyor. RTX 30 serisi sahipleri, RTX oyunlarında %71 oranında DLSS’i açarken, RTX 20 serisi sahiplerinin %68’i bu oyunlarda DLSS’i etkinleştiriyor.

RTX 40 serisi sahipleri arasında yüksek ışın izleme kullanım oranı, eski kartlar için önemli ölçüde düşüyor. RTX 30 serisi sahiplerinin yalnızca %56’sı RTX uyumlu oyunlarda ışın izleme’i açarken, RTX 20 serisi kartlarında bu oran %43’te kalıyor. RTX 40 serisi kartları için bu yüksek yüzde, ürün yelpazesinin giderek orta segmente doğru kaydığı ve burada performansın ışın izleme’li görsellere tercih edildiği durumda muhtemelen düşecektir.

Nvidia Remix duyuruldu

Nvidia bugün ayrıca RTX Remix runtime’ı açık kaynak olarak kullandığını da duyurdu. NVIDIA Reflex desteği alan oyunlar listesi de her geçen gün büyüyor. Bu listeye en son eklenen oyun ise Counter Strike 2 oldu.

RTX Remix runtime bir oyun sahnesi yakalayarak ışın izleme, DLSS 3 ve Reflex gibi RTX teknolojisini oyuna entegre ederken oynatma sırasındaki varlıkların yerini alıyor. Zaten mod geliştiricileri, sayısız klasik oyunda deneysel ışın izli sahneler oluşturmak için RTX destekli Portal örneği üzerinden RTX Remix runtime’ını kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung'un internet tarayıcısı Windows PC'lere geldi
Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun