Teknoloji

Nokia bazı ülkelerde Oppo telefon satışlarının durdurulmasını istiyor

oppo ve nokia

Oppo akıllı telefon pazarının son yıllardaki en aktif şirketleri arasında yer alıyor. Özellikle Asya’da hatırı sayılır bir kitlesi bulunan şirket, Avrupa’daki pazar payını da artırmak için çalışıyor. Ancak bu hamlelere yakında bir darbe vurulabilir. Nokia Oppo’nun bazı ülkelerdeki telefon satışlarının durdurulmasını istiyor.

Oppo’yu telifli teknolojilerini izinsiz kullandığı gerekçesiyle dava eden Nokia, Çinli üreticinin cezalandırılmasını istiyor. Söz konusu teknolojiler arasında 4G ve 5G bağlantısıyla ilgili teknolojilerin olduğu belirtiliyor. Taraflar 2018’de bir lisans anlaşması yapsa da, bu anlaşmanın süresi 2021’de sona ermişti.

Nokia ilk olarak temmuz ayında Almanya’da Oppo’yu dava etmişti. Bu davada Nokia’yı haklı bulan mahkeme, Oppo’nun ülkedeki telefon satışlarının durdurulmasına hükmetmişti. Almanya’daki kararın emsal teşkil ettiğini düşünen Nokia, çeşitli Asya ve Avrupa ülkelerinde de Oppo’yu mahkemeye verdi.

Nokia Oppo’nun satışlarının durdurulmasını istese de, burada şirketin kendi telefonlarına bir avantaj sağlamak gibi bir amaç söz konusu değil. Nokia markalı akıllı telefonların geliştirilmesi, üretimi ve pazarlaması HMD Global tarafından yapılıyor. Dolayısıyla Nokia ve Oppo arasında bir çıkar çatışması olmadığını belirtmek gerekiyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER