Nokia Oppo aleyhine patent davası açtı

Nokia, çok sayıda patentini ihlâl ettiği gerekçesiyle Oppo aleyhine farkl ülkelerde dava açtı. Söz konusu patentlerin bağlantı, arayüz ve güvenlik özelliklerini kapsadığı belirtilirken, davaların da Asya ve Avrupa’da çeşitli ülkelerde açıldığı ifade edildi.

İki şirket 2018’de patentleri için bir lisans anlaşması imzalamıştı. Nokia’nın mahkemenin kapısını çalması, söz konusu anlaşmanın sona erdiği anlamına geliyor. Nokia’dan yapılan açıklamada, Oppo’nun anlaşmanın uzatılması teklifini reddettiği belirtildi.

Oppo’nun buna rağmen patentlerini kullanmaya devam ettiğine dikkat çeken Nokia, bu nedenle mahkemeye başvurduğunu açıkladı. Nokia’nın açıklamasında konunun çözümü için yapıcı çözümlerin hâlâ uygulanabilir olduğu da vurgulandı.

Nokia, Oppo dışında başka şirketlerle de benzer patent anlaşmaları yapmıştı. Bunlar arasında Samsung, Apple, LG, Lenovo ve hatta BlackBerry gibi markalar bulunuyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun