NGN IT Vision 2021 etkinliğinde dijital geleceğe yön verenler buluştu

google news abone ol

İş dünyasının ve teknolojinin buluşma noktası NGN IT Vision, dönüşen yeni geleceğe ayna tutmaya devam ediyor. NGN’in ev sahipliğinde her yıl Aralık ayında düzenlenen etkinliğin bu yıl 5.si gerçekleştirildi.

23 Aralık günü özel bir prodüksiyonla ilk kez online olarak gerçekleştirilen etkinlikte; iş, spor, sanat, medya gibi farklı alanlarda teknolojiyi sahiplenen ve temsil eden isimler bir araya geldi.

“Metamorfoz: Dönüşen Yeni Gelecek” teması ile yaşadığımız baş döndürücü değişimin aslında bir dijital metamorfoz olduğuna dikkat çekilen etkinlikte, dijital dönüşümün dinamikleri çok değerli isimlerin yorumlarıyla ele alındı.

Program Elif Özkul’un sunuculuğunda, NGN Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su İnanç Erol’un açılış konuşması ile başladı.

NGN Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su İnanç Erol, yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “İş modellerimizin ciddi değişime uğradığı bu dönemde sektörleri ve ölçekleri farklı olsa da dijital dönüşümü benimseyen; teknolojik altyapısını ve donanımını güçlendirmiş şirketler değişime daha hızla uyum sağlayabildi. Hızlı çözüm, yüksek kalite anlayışıyla sunduğumuz NGN Cloud hizmetimizin kullanım oranı pandemi öncesine göre 5 kat arttı. Star of Bosphorus Veri Merkezi’nin bu yoğun dönemde 1 saniye bile kesintiye uğramayarak, açıldığı günden bu yana yüzde 100 erişilebilir olduğunu kanıtladı.”

Azmi, kararlılığı ve başarısı ile tüm Türkiye’ye örnek olan, Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonu, Milli Sporcu İbrahim Çolak etkinliğin onur konuğu oldu. Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır ile gerçekleştirdiği samimi sohbette teknolojinin spora, sporcuya olan katkısından ve kendi başarı yolculuğundan bahsetti. Kendisini çevik ve başarı odaklı olarak tanımlayan İbrahim Çolak, bu yönleriyle birebir eşleşen teknoloji sponsoru NGN ile şampiyonluk yolunda birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Yaşadığımız dönüşümle birlikte değişen tüketim alışkanlıklarımızdan etkilenen içerik dünyasının ele alındığı  “Hızlı Tüketimin Yeni İkilisi: İçerik&Platform” paneli Teknoloji Yazarı ve TV Sunucusu Ahmet Can’ın moderatörlüğünde sanatçı Can Bonomo, yönetmen Ozan Açıktan, Videomite Kurucusu Milena Djuri?i? ve Doğan Burda CEO’su Cem Başar’ın değerli yorumlarıyla gerçekleşti.

Değişen tüketim alışkanlılarının birçok farklı sektörü etkilediğine dikkat çeken Can Bonomo, sanatın bu süreçten en çok etkinlenen sektörlerden olduğunu, özellikle erişim sayısı ve dinleyici dağılımını göz önüne alarak, internet konserlerinin çok daha geniş bir kitleye eş zamanlı ulaştığından, fiziksel konserlerin çok üzerinde olduğundan bahsetti. Algoritmik dünyanın müzik dinleme zevklerine etkisini şöyle değerlendirdi: “Hit olan içerikler yeniden üretilerek piyasaya sunulsa da, bir müzik türünün müdavimi temelde kendi türünün değişmesine açık değil, koruyucu davranıyor.”

Günümüz hız dünyasında artık herkesin online platformlar üzerinden müzik dinlediğine, daha sabırsız bir kitlenin ihtiyaçlarını karşılamak için “altyapıda hız ve istikrar”ın önem kazandığına değinilen panelde, NGN’in teknoloji ve altyapı sağlayıcısı olarak platformların arkasındaki güçlü destekçi olduğunun altı çizildi.

Aynı panelde, ödüllü yönetmen Ozan Açıktan, dijital platformların hayatımıza girmesi ile içeriklerin daha uzun süre ulaşılabilir olduğuna ve dil bariyerini aşarak daha geniş ve uluslararası kitleye ulaştıklarına dikkat çekti.

Teknoloji vizyonları sayesinde yatırım alarak geleceğin kapılarını aralayan isimlerin buluştuğu “Yatırımla Fark Yaratanlar” paneli, Techone VC Yönetici Ortağı Yiğit Arslan’ın moderatörlüğünde, Blutv CEO’su Aydın Doğan Yalçındağ, Fideyo kurucusu ve Genel Müdürü Efe Hızır ve Weplay Yönetici Ortağı Bora Koçyiğit’in katılımlarıyla gerçekleşti. Paneldeki tüm konuşmacıların hem yatırımcı hem de yatırım alan isimler olduğuna değinen Yiğit Arslan “yatırımcı ve girişimci” arasındaki farklar üzere katılımcıların yorumlarını aldı. Yaptıkları yatırımlarda teknolojinin önemine dikkat çeken katılımcılar içerik ve teknoloji arasındaki dengenin öneminden ve içeriğin teknoloji ile beslemediğinde hedeflenen sonuca ulaşmasının ne kadar zor olduğunu dile getirdiler.

NGN’in 2020 yılında öne çıkan projelerinden ve ödüllerinden bahsedildiği Executive Talk panelinde, iş ortakları Advancity, Akbank, BAT, BSH, Daikin, Ozan Elektronik Ödeme NGN ile gerçekleştirdikleri projeleri ve başarılı iş birliklerini dile getirdi.

NGN IT Vision 2021, yerli ve yabancı katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 16 Beta 5 ile birlikte uzun bir aradan sonra pil yüzdesi göstergesi yeniden görünüyor

Apple pazartesi akşamı iOS 16'nın beşinci geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürümle bir dizi değişiklik geliyor, ancak Twitter'daki paylaşımlar dikkatinizi çektiyse, herkesin ilgisini çekenin...

Huawei Nova Y70 İncelemesi

Huawei Nova Y70 inceleme yazısında ve videosunda, uzun pil ömürlü ve gençlere özel telefonla ilgili yorumlar ve detaylar yer alıyor.

Instagram fotoğrafları TikTok benzeri şekilde göstermekten vazgeçmeyecek

Instagram tartışmalı tasarım değişikliğini rafa kaldırmış olabilir, ancak bu durum şirketin tam ekran içeriklere olan ilgisini durdurduğu anlamına gelmiyor. Pazartesi günkü haftalık soru-cevap etkinliğinde...

As Dusk Falls inceleme: 7 saat oyun süresine sahip eşsiz bir deneyim

Çok klişe olacak belki ama hayat seçimlerden ibaret. Bilinçli olarak, kimi zamanda bilinçsiz olarak yaptığımız seçimler, insanlara ve hayatla ilgili birçok detaya karşı önyargılarımızın...

Samsung One UI 5 beta sürümünü çeşitli ülkelerde dağıtıma çıkardı

Samsung, One UI 5 açık beta sürümünü resmi olarak ABD, Almanya ve Güney Kore'deki Galaxy S22 sahiplerine sunmaya başladı. Güncelleme, Android 13'ün beklenen sürümünden...

Uygun fiyata iyi özellikler sunan Samsung Galaxy A03 Türkiye’de

Samsung, ileri teknoloji özellikleriyle mükemmel mobil deneyimi herkes için uygun fiyatla sunduğunu belirttiği ve geçen yılın sonlarına doğru tanıttığı Galaxy A03’ü Türkiye'de satışa çıkardı....

Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı

Bir süredir beklenen Samsung Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı. A23 5G'de telefonu 4G versiyonundan ayıran çeşitli özellikler bulunuyor. 5G desteğini getiren işlemcinin...