Eğlence

Netflix’in şifre paylaşımını durdurma planı işe yarayacak mı?

netflix şifre paylaşımı

Büyüyen bir gelir düşüşü ve dalgalı abone sayısı ile karşı karşıya olan Netflix, şifre paylaşımına sert bir darbe indirmeyi planlıyor. Şirket, geçmişte tek bir hesabın ev dışında paylaşılmasına göz yummakla ün salmıştı. Ancak artık Netflix, abonelerin ev dışındaki kişilerle aboneliklerini paylaşmak için ekstra ödeme yapmasını istiyor. Ancak bu özelliğin henüz Türkiye’ye gelmediğini ancak yakın bir gelecekte gelebileceğini belirtelim.

Netflix şifre paylaşımı ve finansal etkileri

Netflix, şifre paylaşımının on yıldan fazla süren abone artışının ilk düşüşüne neden olduğunu belirtti. Bu uygulamanın getirisi, aboneliklerinin dışındaki kişilere erişim için aylık ekstra 7.99 dolar ödeme yapılması. Ancak, bu yeni politikanın Netflix’in mali durumuna olumlu bir etkisi olup olmayacağı hala belirsiz.

Birkaç kez, Netflix, ücretli paylaşımla ilgili olarak yatırımcılarına, bazı insanların aboneliklerini iptal edeceklerini belirtti. İspanya’da bu tür bir tepki görüldü ve Kantar’ın analitik grubunun verilerine göre, Netflix bu uygulama sonrası 1 milyon kullanıcı kaybetti.

Netflix yöneticilerine göre, “artan toplam gelir”, kayıp abonelikleri karşılayacak. Ancak streaming medya uzmanı ve endüstri analisti Dan Rayburn, Netflix’in karşılaştığı diğer bir sorunun, abonelerin aboneliklerini tamamen iptal etmek yerine düşürmeyi seçmesi olacağını belirtiyor.

Bu, özellikle birden fazla kişinin aynı anda farklı cihazlardan ve farklı evlerden Netflix izlemesine olanak sağlayan daha pahalı abonelik planları için büyük bir sorun teşkil ediyor. Şifre paylaşımına yönelik eğilim, bazı kullanıcıların aboneliklerini iptal etmek yerine ayda sadece 9.99 dolarlık (ABD fiyatı) Temel planı seçmeleri anlamına gelebilir.

Bu durum, Netflix’in kullanıcı başına ortalama geliri (ARPU) üzerinde büyük bir etkisi olabilir. “İptaller zarar verecek, ancak düşüşler de Netflix’in reklamda telafi edemeyeceği şekilde zarar verecek” diye açıklıyor Rayburn.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER