Netflix Roald Dahl kitaplarının animasyon uyarlamaları üstünde çalışıyor

Netflix Roald Dahl imzalı popüler çocuk kitaplarına yeni bir soluk katmak için çalışıyor. Şirket, bu çalışmalar çerçevesinde Dahl’ın popüler kitapları Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Matilda, The BFG , Bay ve Bayan Kıl gibi kitapları, animasyon diziler olarak izleyicilerle buluşturacak.

Dahl’ın kitaplarının büyük çoğunluğu daha önce beyaz perdeye uyarlanmıştı. 1971 yapımı Willy Wonka & Charlie’nin Çikolata Fabrikası ile başlayan uyarlamalar, 1996 yapımı Matilda ve Steven Spielberg’in yönettiği The BFG gibi projelerle devam etmişti. Netflix ile yapılan anlaşma çerçevesinde söz konusu kitaplar bu sefer çizgi dizi olarak görücüye çıkacak.

Ekonomik açıdan bakıldığında Dahl’ın kitaplarını çizgi diziye dönüştürmek, Netflix için mantıklı bir hamle gibi görünüyor. Çevrimiçi içerik servisi pazarına Disney+ ile girmeye hazırlanan Disney’in elinde oldukça zengin bir animasyonlu içerik portföyü bulunuyor. Netflix’in de şimdiden yanıt vermek için gereken adımları atması önem taşıyor.

Netflix’in aboneleriyle buluşturacağı Ronald Dahl eserlerinin tam listesi ise şu şekilde: Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Matilda, The BFG, Bay ve Bayan Kıl, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü, George’un Harika İlacı, Boy, Going Solo, İri Kıyım Timsah, Zürafa ve Peli ve Ben, Şeker Henry’nin Akılalmaz Öyküsü, The Minpins, Sihirli Parmak, Esio Trot, Dirty Beasts, Rhyme Stew.

Netflix Roald Dahl eserlerini sürekli içerik olarak yayınlamak yerine özel içerik kategorisinde sunacak. Bazı Dahl kitaplarının kısalığını göz önüne alınca bu tercih oldukça mantıklı görünüyor. Bu tercihin Matilda ve Charlie serisinde de hikayeyi daha rahat anlatma imkanı vereceği düşünülüyor. Listede Cadılar’ın eksikliği göze çarparken, bunun kitabın Robert Zemeckis tarafından beyaz perdeye aktarılacağı haberleriyle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Xiaomi Avrupa’da Samsung’u geçme başarısını gösterdi

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, sağlam bir büyüme kaydetmeye devam ediyor. Strategy Analytics'in en son rakamlarına göre şirket, 2021'in ikinci çeyreğinde dünyanın iki numaralı...

Twitter Apple ve Google ile giriş desteğini sunmaya başladı

Twitter, Apple ve Google hesaplarıyla platforma erişimi mümkün kılan üçüncü taraf giriş ve kayıt desteğinin duyurusunu yaptı. Mikro blog servisi, aynı e-posta hesaplarının kullanılması...

Amazon Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini açıkladı

Amazon uzun süredir beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini sonunda açıkladı. Ancak diziyi merak edenlerin hemen heyecanlanmamasında fayda var. Zira Yüzüklerin Efendisi, 2 Eylül...