Netflix Apple’ın uzamsal ses teknolojisini desteklemeyecek

Apple WWDC 2020 etkinliğinde, yönünü sabitleyen sanallaştırılmış bir surround ses sistemi olan uzamsal ses özelliğini duyurmuştu. Bu, siz sürükleyici sesin keyfini çıkarırken, sesin onu görüntülediğiniz cihaza yönelik kalabileceği anlamına gelir. Örneğin ses, uzağa baktığınızda bile ekrana konumlandırılacaktır.

Bu, her şeyin konumunun, görüntülediğiniz ekranın ve onu izleyen kişinin değişebileceği mobil ekosisteme özgü bir çözüm olarak nitelendiriliyor. Ekranın ve hoparlörlerin sabitlendiği bir ev sineması kurulumundan farklıdır. Belki de Apple TV 4K’da desteklenmemesinin nedenini bu şekilde açıklayabiliriz.

2021’in başlarında, Netflix’in Apple’ın uzamsal sesi için destek ekleyeceğine dair bir söylenti çıkmıştı. Böylelikle AirPods Pro veya AirPods Max ve uyumlu bir iPhone ya da iPad kullananların bu özellikten yararlanacağı anlamına geliyordu.

Ancak gerçekte durum böyle görünmüyor. Netflix, MacRumors‘a yaptığı açıklamayla söylentileri reddetti. Netflix, Apple konusunda uzman olan web sitesine, sunduğu hizmeti daha da iyileştirmek için “yerleşik hoparlörler için çok kanallı desteği test ettiğini” söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
YouTube Super Thanks ile içerik oluşturuculara bahşiş için yeni bir yol sunuyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Spotify Yenilikler akışı ile müzik ve podcast takibini kolaylaştıracak

Bu haber, yurt dışında faaliyette olan, ancak Türkiye’de görmediğimiz Apple TV+, Amazon Video, Disney+ ve HBO Max’te zaten desteklenen ve Netflix kullanıcılarının mahrum kaldığı uzamsal sesten hoşlananlar için bir hayal kırıklığı olarak nitelendirilebilir.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...