Netflix abone sayısı 75 milyon sınırına dayandı

netflix

Netflix, geçtiğimiz yıl hisse fiyatlarını yüzde 121’den daha fazla bir oranda artırmayı başardı. Ocak ayının başında düzenlenen CES 2016’da 130 ülkede daha hizmet vermeye başladığını açıklayan şirket, “Sınır tanımayan yayıncı” etiketini biraz daha sağlamlaştırırken, kendisini geleneksel televizyondan daha farklı bir yerde konumlama hedefi doğrultusunda önemli bir adım daha atmış oldu. 2015’in dördüncü çeyreğine ait finansal raporunu kamuoyuyla paylaşan çevrim içi dizi ve film platformu, 1.8 milyar dolar gelir ve 43 milyon dolar kâr açıkladı. Bu açıklamanın ardından şirketin hisseleri yüzde 10 oranında değer kazanırken, yatırımcıları heyecanlandıran tek şey ham finansal rakamlar olmadı.

Tıpkı geleneksel TV kanalları gibi, Netflix’in de HBO, Hulu ve Amazon gibi rakiplerine karşı avantaj kazanması için en iyi programları sunması gerekiyor. Şirketin 2012’de 6 milyar doların altında olan içerik maliyetleri 2015 itibarıyla 10 milyar doların üstüne çıkmış durumda. Buna karşılık, aynı dönemde şirketin geliri sadece 4.3 milyar dolardan 6 milyar dolara çıkabildi. Ancak abone sayısındaki güçlü büyüme ve uluslararası genişleme, yatırımcıların büyüyen açığı göz ardı etmesini mümkün kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Netflix nedir, nasıl kullanılır?

Söz konusu büyüme eğilimi, yeni açıklanan rakamlarda da görülüyor. Şirket 2015 mali yılının dördüncü çeyreğinde 5.59 milyon yeni abone kazandı. Bu abonelerin 1.56 milyonu ABD içinden gelirken, 4.04 milyonu uluslararası pazarlardan platforma katıldı. ABD pazarı doygunluğa yaklaştığı için bir süredir bu pazardaki büyüme yavaşlamış durumda. Ancak uluslararası büyümenin ivme kazanması, yatırımcıları heyecanlandırmak için yeterli bir sebep gibi gözüküyor. Netflix mevcut çeyrekte de 6 milyon yeni abone kazanmayı öngörüyor. Söz konusu rakamın Wall Street analistleri tarafından belirlenen 4.88 milyon yeni abone öngörüsünün üstünde olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Platformun 130 ülkeyi daha kapsama alanına almasının abone sayısına nasıl bir etkide bulunduğunu görmek, açıklama 2015’in dördüncü çeyreğinin bitişinden sonra yapıldığı için mümkün değil. Abonelik fiyatlarını yeni ülkelerde de ABD’dekine yakın bir seviyede tutmak isteyen şirket için ülkeler arasındaki gelir farkının bir problem teşkil etmesi ihtimaller arasında yer alıyor.

Netflix, 2016’da orijinal programlar konusunda büyük bir atılım yapmaya hazırlanıyor. Şirket 30 yeni orijinal içeriğin yanı sıra, 30 adet çocuk programı sunmayı planlıyor. 2015’i ilk orijinal belgeseli “Making a Murderer”ı yayınlayarak tamamlayan platform, çeşitli ittifaklar kurarak lisans hakları konusunda da elini güçlendirmeyi planlıyor.

İLGİLİ HABERLER