Mozilla Firefox Microsoft Mağaza’da yerini aldı

Mozilla Firefox sonunda Microsoft Mağaza’daki yerini aldı. Microsoft Mağaza’daki ilk üçüncü taraf tarayıcılardan biri olan Firefox, Chromium alternatiflerinin yerine Mozilla’nın kendi geliştirdiği Gecko motorunu kullanıyor.

Microsoft’un yeni açık mağaza politikası sayesinde Firefox gibi üçüncü taraf tarayıcıları da Microsoft Mağaza’da görmek mümkün oluyor. Google Chrome henüz mağazaya giriş yapmasa da, Opera kendi tarayıcısını vakit kaybetmeden Microsoft Mağaza’ya taşıdı.

Mozilla’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Daha öncesinde Firefox’u internet üzerinden indirmek ve hantal bir süreci takip etmek gerekiyordu. Ancak Microsoft’un Mağaza politikasında yaptığı değişiklikler sayesinde Firefox’u indirme süreci çok daha pürüzsüz hâle geliyor. Mağazadan indirilen sürümlerde de en yeni Firefox özelliklerini bulmak mümkün olacak.”

Mozilla bir süre önce Windows kullanıcılarının Firefox’a geçiş yapmasını kolaylaştırmıştı. Şirketin Microsoft’un Edge’i tek bir tıkla varsayılan tarayıcı hâline getirmek için uyguladığı süreç üzerinde tersine mühendislik yaptığı belirtilmişti.

Görünen o ki, bu tek tık anlayışı Firefox’un Microsoft Mağaza versiyonunda çalışmıyor. Mozilla’nın neden böyle bir karar verdiği bilinmese de, Microsoft’un söz konusu çözümü reddetmiş olması da ihtimaller arasında yer alıyor.

Microsoft Windows 11 ile varsayılan tarayıcı belirleme sürecini zorlaştırmıştı. Mozilla ise 2015’ten bu yana Microsoft’tan tarayıcı belirleme sürecini kolaylaştırmasını istiyor. Şirket konuyla ilgili olarak Microsoft’a açık bir mektup da göndermişti.

Mozilla Firefox, Windows 10 ve 11 kullanıcıları tarafından Microsoft Mağaza‘dan indirilebiliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER