Teknoloji

Microsoft Windows’un uygulama mağazasında reklam göstermeye başlıyor

microsoft store reklamları

Microsoft, geliştiricilere Microsoft Store Reklamları’nı kullanmaya başlamaları için çağrı yaptı. Bu reklamlar sayesinde geliştiriciler ve şirketler uygulamalarını Windows’un uygulama mağazasında öne çıkarabiliyor. Resmi Windows blogunda yapılan paylaşıma göre; reklamlar, “geliştiricilerin uygulamalarını veya oyunlarını doğru zamanda doğru müşterilere sunarak işlerini büyütmelerine yardımcı olmak ve harika içerikle Microsoft Store müşterilerine ilham vermek için tasarlandı.” Bu noktada iOS ve Android’deki benzer sistemlerin daima en iyi kullanıcı deneyimi yaşatmadığını belirtmekte fayda var.

Microsoft’un Windows’un uygulama mağazasında reklam gösterme planının duyurusu geçtiğimiz yılın mayıs ayında yapılmıştı. Pilot programın duyurulmasının ardından geçtiğimiz ay da reklam blogundan yapılan paylaşımda reklamların gösteriminin yakında başlayacağı belirtildi.

Geliştirici blogundan yapılan son paylaşımda ise bu sistemin yeni uygulamaları veya güncellemeleri duyurmak için kullanılabileceği ifade edildi. Şirket reklamların Windows’un uygulama mağazasında nasıl görüneceğini gösteren bir görsel de paylaştı.

Microsoft’un sistemi Apple App Store ve Google Play Store’daki reklam gösterim sistemine benziyor. Bunun şaşırtıcı bir durum olmadığını söylemek gerekiyor. Yazılım devinin paylaşımında mobil ve masaüstü arasındaki çizgilerin bulanıklaştığı ve uygulama dağıtım deneyiminin mobile yaklaştığına dikkat çekti. Bunun şirketin gösterdiği kadar iyi bir şey olmayabileceğini belirtmek gerekiyor. Spesifik bir uygulama ararken sonuç sayfasının en üstünde başka bir uygulamanın reklamını görmek kullanıcıları rahatsız edebiliyor.

Apple uygulama sayfaları içine reklam yerleştirerek bu konuda çizgiyi biraz daha ileriye taşımıştı. Burada kumar uygulamalarının reklamlarının gösterilmesi hem kullanıcıların hem geliştiricilerin tepkisini çekmiş ve bu nedenle Apple da bazı uygulama kategorileri için reklam gösterimini durdurma kararı almıştı.

Microsoft Store Reklamları zaman içinde artabilir

Microsoft Store Reklamları’nda şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Ancak Microsoft’un ürünlerinde reklam gösterimini zaman içinde artırmaya meyilli olduğu biliniyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde Windows’un uygulama mağazasında daha fazla reklamla karşılaşmak sürpriz olmayacaktır.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER