Microsoft siber güvenlik şirketi RiskIQ’yu satın alıyor

google news abone ol

Microsoft, RiskIQ isimli güvenlik yazılımı şirketini satın alıyor. RiskIQ; Microsoft veya Amazon’un bulut servislerine, sunuculara veya tedarik zincirlerine karşı yapılabilecek siber saldırılara karşı yönetim ve istihbarat araçları sağlıyor. Microsoft’tan satın alma bedeli konusunda açıklama gelmezken, Bloomberg’in haberinde yazılım devinin RiskIQ için 500 milyon dolardan fazla ödeyeceği belirtildi.

Bulut tabanlı RiskIQ yazılımı, ağ ve buluttaki güvenlik sorunlarını tespit ediyor. Şirketin müşteri listesinde Box, ABD Posta İdaresi, BMW, Facebook ve American Express gibi markalar bulunuyor. 2009’da kurulan RiskIQ, zaman içinde güvenlik tehditlerinin analizi konusunda  önemli bir oyuncu hâline geldi.

Microsoft, RiskIQ’yu kendi güvenlik hizmetlerine nasıl entegre edeceği konusunda şimdilik bilgi vermedi. Ancak şirketin RiskIQ yazılımından Microsoft 365 Defender, Microsoft Azure Defender ve Microsoft Azure Sentinel’de faydalanacağını tahmin etmek pek zor değil.

Microsoft bulut güvenliği başkan yardımcısı Eric Doerr, RiskIQ ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “RiskIQ’nun güçlü bir müşteri tabanı ve başarılı güvenlik profesyonellerinden oluşan bir ekibi var. Biz de bunları büyütmeyi ve desteklemeyi sürdüreceğiz. RiskIQ’nun teknolojisi ve ekibi, güvenlik portföyümüz için önemli bir ekleme olacak. Böylelikle ortak müşterilerimize en iyi şekilde hizmet edeceğiz.”

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR