Microsoft .NET artık açık kaynak oldu, Android için emülatör çıktı

microsoft-android-emulator-131114

Microsoft kendi geliştirme araçlarıyla Android uygulamalarının daha kolay şekilde geliştirilmesini sağlamak amacıyla önemli bir adım attı. Şirket geliştiricilerin Google’ın platformu için uygulamalar geliştirmelerine ve test etmelerine izin veren bir Android emülatörünün ön izleme sürümünü yayınladı.

Microsoft’un Visual Studio 2015 sürümünün bir parçası olan bu emülatör geliştiricilerin gerçek bir cihazı taklit etmesine yardımcı olacak çeşitli özellikleri destekleyecek. Aslında uygulama geliştiricilerinin yararlanabilecekleri birçok üçüncü taraf alternatif bulunuyor, ancak Microsoft da geliştiricilere Android için uygulama geliştirme ve test etme imkanı sağlama noktasında epey ciddi görünüyor.

Ayrıca Microsoft kendi çekirdek yazılım iskeleti .NET’i açık kaynak kodlu hâle getireceğini açıkladı. Microsoft .NET’i OS X ve Linux’ta da çalışır hâle getirerek ona çapraz platform desteği kazandırmış olacak. Bunun yanı sıra GitHub üzerinde de bir sürüm yayınlanacak. Microsoft’un bu adımı uzun yıllar önce atmasının gerekli olduğu tartışılır, ancak şimdi bile geliştiricileri kucaklamak adına önemli bir değişiklik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Microsoft .NET’i açık kaynak hâline getirerek daha fazla geliştiriciyi kendi teknolojilerine çekmeyi ve endüstrinin daha geniş bir alanını kapsamayı umuyor. Ayrıca bu adım şirketin nasıl değiştiğini ve tüketicilerin yazılım için para ödemeleri gerektiği düşüncesinden ne kadar uzaklaştığını göstermesi açısından bir diğer büyük örneği teşkil ediyor.

Son olarak Microsoft yeni bir Visual Studio Community 2013 uygulaması oluşturuyor. Bu uygulama tamamen ücretsiz ve Visual Studio’nun tam donanımlı bir versiyonu niteliğini taşıyor. Geliştiriciler birden fazla platformda ve cihazda çalışacak uygulamalar geliştirmek için sunulan genişletmelerden ve destekten yararlanabilecek. Microsoft daha önce de Visual Studio’nun ücretsiz versiyonlarını Express sürümlerle birlikte sunmuştu, ancak Community versiyonu bunların yerini alacak ve daha fazla işlevi ücretsiz olacak sunacak.

1 Yorum

 1. “Ayrıca bu adım şirketin nasıl değiştiğini ve tüketicilerin yazılım için para ödemeleri gerektiği düşüncesinden ne kadar uzaklaştığını göstermesi açısından bir diğer büyük örneği teşkil ediyor.”
  Denmiş fakat böyle bir sonucu nerden inasıl çıkartmışlar anlaşılır değil.
  Yazılım geliştirme ortamının açık kaynak kodlu olması, bunu kullanarak ,emek harcayıp ürettiğiniz yazılımın (ürünün) bedava olacağı anlamına gelmiyor.
  Aksine, ürünü geliştirirken sizin daha az maliyetle ürünü geliştirmenize,ve daha çok kazanmanızı sağlıyor.
  Hiçbir ürün bedava değildir, açık kaynak kodlu bile olsa, alıp kullanamazsınız. açık kaynak kodlu diye sunulan ürün hala üretene aittir.
  bedava verilen yazılımlar,
  1) ya yanında donanım ürünüyle birlikte satılıyordur (misal el terminali üzerindeki barkod programı,el terminalini alırken “bedava” barkod programını da almış oluyorsunuz.siz bedava sanın:))
  2) ya da ürünün heryerinde reklam vardır.
  Onun dışında kimse ürettiği ürünü bedavaya vermez.Dolaylı yoldan da olsa o yazılım sayesinde kazancı vardır.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Yeni iPad Air ve 8. nesil iPad Türkiye’de satışa çıktı

Apple, geçen ayın ortalarında düzenlediği Eylül etkinliğinde tanıtımını gerçekleştirdiği 8. nesil iPad ve yeni iPad Air tabletleri Türkiye'de satışa sunmaya başladı. Bu yeni tabletlerin...

Apple’dan App Store ve Apple Music’te Cumhuriyet Bayramı özel içerikleri

Cumhuriyetin 97. yılını kutlamaya hazırlanırken Apple, App Store ve Apple Music'te yerli uygulamalar, uygulama geliştiricileri ve yerli sanatçılar için özel içerikleri kullanıcılara sunuyor. Türkiye'de uygulama...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun