Microsoft korsan kopyalar için Windows 10 güncellemesini ücretsiz yapmayacak

windows-10-logo-160515

Windows’un korsan kopyalarını çalıştıranların, bilgisayarlarını Windows 10’a güncellemek istemeleri durumunda para ödemeleri gerekecek. Aslında durumun böyle olacağı belliydi, ancak şimdiye kadar bir nebze de olsa kafa karışıklığının varlığı söz konusuydu.

Kafa karışıklığı Microsoft’un Windows 7 ve Windows 8.1 kullanan kullanıcılara ücretsiz Windows 10 güncellemeleri sunmayı planlamasından kaynaklanıyor. Geçen mart ayında yayınlanan bir açıklamada Windows şefi Terry Myerson, bu imkanın Windows 7 ve Windows 8.1’in korsan kopyalarını kullananları da kapsayabileceğini söylemişti. O zamandan beri Microsoft’tan belli belirsiz açıklamalarla kafa karışıklığını gidermedi, bir yandan herhangi bir ücret ödemeden güncellemenin yapılabileceğini söylerken bir yandan da korsanların eninde sonunda ödeme yapmalarının gerekli olabileceğini söyledi. Ancak en sonunda net bir açıklama geldi: Ücretsiz güncelleme imkanı söz konusu olmayacak, korsanların da ödeme yapmaları gerekecek.

Microsoft kopya Windows versiyonlarını kullanan korsanların resmi versiyona geçiş yapmalarını sağlayacak çok çekici Windows 10 güncelleme teklifleri sunmayı planladığını söyledi. Güncelleme planlarıyla ilgili detaylar henüz açıklanmadı, ancak bunların Windows 10’un gelişinden önce ortaya çıkmasını da beklememek gerekiyor. Windows 10’un kesin çıkış tarihi açıklanmadı, ancak yaz aylarında çıkacağı açıklanmıştı.

Microsoft’un korsan kullanıcıları kendisine çekmeye çalışmasının arkasında mantıklı nedenler bulunuyor. En önemli nedenlerden bir tanesi bunların da müşteri potansiyeli taşıması. Bir diğeriyse bazı müşterilerin korsan ürün kullandıklarını bilmemeleri. Yeterli deneyime ve bilgiye sahip olmayan kullanıcılara satılan bilgisayarlarda korsan Windows kopyasının yüklü olması durumuna ara sıra rastlanıyor, bu durumda mağduriyet durumu söz konusu oluyor.

Microsoft, Windows 10’da masaüstünde bir filigran göstereceğini, bu sayede kullanıcıların korsan kopyayı çalıştırdıklarını bileceklerini söyledi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...