Teknoloji

Microsoft Edge yapay zekâ destekli kenar çubuğu ile zenginleşiyor

microsoft edge yapay zeka

Microsoft’un web üzerindeki yapay zekâ (AI) kullanımı, daha akıllı Bing aramalarının ötesine geçecek. Şirket, Edge internet tarayıcısını günlük görevlere yardımcı olan “yapay zekâ destekli bir yardımcı pilot” ile güncelliyor. Yeni Bing ile entegrasyon, bir belgeden temel çıkarımları almanıza, içeriği karşılaştırmanıza ve hatta taslak gönderileri (LinkedIn’deki gibi) belirli bir biçim, uzunluk veya tonla almanıza yardımcı olabilir.

Yeniden elden geçirilmiş kullanıcı arayüzü, yeni bir kenar çubuğu etrafında dönüyor. Bing’de yapıldığı gibi, sorular sormak için bu alandaki bir sohbet özelliği kullanılabiliyor. Oluşturma seçeneği ise istemleri kullanarak yeni içerik yazmaya yardımcı oluyor. Ayrıca yeni bir görünüm de kullanıcılara sunuluyor.

Hem Bing hem de güncellenmiş Edge, OpenAI yardımıyla oluşturulmuş yeni bir AI modeli olan Prometheus’a dayanıyor. Popüler ChatGPT konuşma yapay zekâsından bazı dersler çıkarsa da, daha güçlü ve arama için optimize edilmiş olarak faturalandırılıyor. Ayrıca Microsoft, kötüye kullanım ve hatalara karşı korumanın her düzeyde mevcut olduğu sorumlu bir platform olduğunu iddia ediyor.

Yeni Edge, şu anda önizleme biçiminde kullanılabiliyor. Bing, Microsoft’un yapay zekâ duyurularının en önemli özelliği olsa da, yeni internet tarayıcısı açıkça önemli bir rol oynuyor. Yapay zekâ yetenekleri teorik olarak Edge’e Chrome, Safari ve diğer tarayıcılara göre bir avantaj sağlıyor. Tabii ki, bunun ne kadar süreceği belirsizdir. Çünkü Google da, geçen hafta ortalarında Bard adlı yeni yapay zekâ tabanlı sohbet robotunu duyurdu.

İLGİLİ HABERLER