Microsoft’un Çin’deki ofislerine tekel baskını

microsoft-logo-mavi-060414 (800 x 600)

Microsoft’un Çin’deki ofislerinde ülkede yürütülen anti-tekel soruşturması kapsamında arama yapıldı. Çin Devlet Sanayi ve Ticaret İdaresi tarafından yapılan açıklamada 100 civarında resmi görevlinin Microsoft’un Çin’deki ofislerine habersiz ziyaretler gerçekleştirdiği ve şirketin güvenlik özellikleri ile yazılımlarını nasıl birleştirdiği konusunda bilgi aldıkları belirtildi. Arama haberlerinin ortaya çıkmasının ardından bir açıklama yapan Microsoft ise devletle aktif bir işbirliği içinde olduğunun altını çizdi.

Çin’deki soruşturmanın arkasında Microsoft’un rakiplerinden son yıllarda Windows ve Office yazılımlarının uyumluluğu konusunda gelen şikayetlerin bulunduğu düşünülüyor. Görevlilerin kıdemli Microsoft çalışanlarıyla görüştüğü ve baskınlarda veri, sözleşme ve finansal raporların kopyalarını aldıkları belirtilirken, Çin’in bu hamlesinin ardında ABD’de Çinli şirketlere yöneltilen casusluk suçlamalarına misilleme yapma isteğinin olduğu iddia ediliyor.

Apple 14 inç MacBook Pro modelini tanıttı, işte özellikleri

Apple, 18 Ekim etkinliğinde beklendiği üzere yeni MacBook Pro modellerini tanıttı. Şimdiye kadar dedikodusu yapılan birçok özelliğin yeni modellerle karşımıza çıktığını görüyoruz. Yeni MacBook...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun