EğlenceManşetler

İngiltere’den Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına izin çıkmadı

microsoft activision blizzard microsoft ftc
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Microsoft Activision Bliizard’ı satın almak için 2022’nin ilk ayında 68.7 milyar dolar karşılığında anlaşmaya varmıştı. Ancak İngiltere Rekabet ve Piyasa İdaresi (CMA), oyun endüstrisinin şimdiye kadarki en büyük satın alma anlaşmasını veto etti.

Bu satın alma anlaşması onaylanmış olsaydı, ortaya tam anlamıyla bir “oyun devi” çekmiş olacaktı. Activision’ın portföyünde çok sayıda “AAA” kalite olarak tanımlanan oyun yer alıyor. Bunlar arasında World of Warcraft, Hearthstone, Candy Crush Saga ve Overwatch gibi oyunlar bulunuyor.

Ancak satın alma anlaşmasının veto edilmesinde asıl faktörün Call of Duty olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Call of Duty’nin oyun endüstrisindeki etkisi nedeniyle Microsoft’un oyun konsolu pazarındaki en büyük rakibi Sony’den yüksek sesli bir itiraz gelmiş ve satın alma anlaşmasıyla ilgili incelemelerin hepsinin merkezine Call of Duty yerleşmişti.

Sony, Call of Duty’nin çekim etkisinin çok büyük olduğunu belirtmiş ve Microsoft’un oyunu Xbox’a özel tutması durumunda oyun konsolu pazarında rekabetin olumsuz etkileneceğini iddia etmişti. Microsoft ise bu iddiaya Call of Duty’yi rakip platformlarda tutma sözüyle karşılık vermiş, hatta bu sözün havada kalmadığını göstermek adına Nintendo ile bir anlaşma imzalamıştı.

CMA: Microsoft Activision Blizzard’ı satın alırsa bulut oyun pazarı olumsuz etkilenir

Bu hamlelerin ardından CMA’nın Microsoft Activision Blizzard anlaşmasını onaylayacağı düşünülmüştü. Ancak CMA beklentilerin tersine bir hareketle anlaşmayı veto etti. CMA’dan yapılan açıklamada, Microsoft-Activision Blizzard anlaşmasının yeni gelişmekte olan bulut oyun pazarına olumsuz bir etki yapacağına dikkat çekildi.

CMA’nın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “Bulut, İngiltere’deki oyuncuların pahalı oyun konsolları ve PC’leri satın almaktan kaçınmasına olanak tanıyor ve onlara nasıl oynadıkları konusunda çok daha fazla esneklik ve seçenek sunuyor. Microsoft’un tam da hızla büyümeye başladığı sırada bulut oyun pazarında böylesine güçlü bir konum almasına izin vermek, bu fırsatların geliştirilmesi için çok önemli olan yeniliğin altını oyma riski taşıyor. Buna karşılık, birleşmenin engellenmesi, piyasa güçlerinin bu düzenleyici müdahale olmadan bulut oyunlarının gelişimini şekillendirmeye ve işlemeye devam etmesine etkili bir şekilde izin verecektir.”

Microsoft Activision Blizzard’ı satın almasının veto edilmesi konusunda şu an için bir açıklama yapmış değil.

Paylaş:
İLGİLİ HABERLER