Teknoloji

MediaTek Dimensity 1080 hıza ve pil ömrüne odaklanıyor

mediatek dimensity 1080

MediaTek Dimensity 1080 adını taşıyan yeni mobil işlemcisini duyurdu. Şirket 5G destekli yeni işlemcisiyle hem performansı artırıyor hem de cihazlardaki pil ömrünü uzatmayı hedefliyor.

MediaTek’ten verilen bilgiye göre, Dimensity 1080 çok sayıda gelişmiş özellikle gelecek ve 5G telefonların yapabileceklerine dair beklentilere meydan okuyacak. Bu pazarlama odaklı ifadelerin altında ise yukarıda da belirttiğimiz gibi hız ve pil ömrüne odaklanan bir yaklaşım bulunuyor.

Sekiz çekirdekli işlemcide iki adet Cortex-A78 çekirdek bulunuyor. Bu işlemcilerin frekans hızı 2.6 GHz. Mali-G68 grafik işlemci birimi ise hem oyunda hem çevrimiçi ortamda video izlerken hem de internette gezinirken daha hızlı performans vadediyor. 6 nm tasarıma sahip olan işlemci, enerji verimliliğine yönelik yapılan değişiklikler sayesinde pil ömrünü de yukarıya çekiyor.

MediaTek Dimensity 1080 200 megapiksel çözünürlüğe kadar kamera sensörlerini destekliyor. HDR video desteği de işlemcinin özellikleri arasında bulunuyor. HyperEngine 3.0 ise oyun performansını yukarıya çekiyor.

MediaTek Dimensity 1080 işlemciye sahip telefonlar, 2022’nin dördüncü çeyreği itibarıyla kullanıcılarla buluşmaya başlayacak.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER