Mars 20 milyon yıl içinde Satürn gibi bir halkaya sahip olabilir

phobos-mars-uydu-241115

Kızıl gezegen Mars’ın yerçekimi kuvveti, iki uydusundan birini yavaş yavaş parçalara ayırıyor. Bu sürecin Phobos’un ortadan kaybolmasıyla sona erebileceği belirtiliyor. Ancak uydudan arta kalan parçaların uzayda yok olmayıp Mars’ın etrafında Satürn’kine benzer bir halka oluşturması ihtimaller arasında yer alıyor.

Bilim adamları, Phobos’un dramatik kaderine ilişkin bilgilere uydunun yüzeyinde görülen yeni şekiller sayesinde ulaştı. Phobos’un üstündeki sığ çukurların kökenlerini inceleyen araştırmacılar, söz konusu çukurların önce Mars’a çarpan ardından Mars tarafından fırlatılıp uydunun üstüne gelen materyallerin sonucunda ortaya çıktığını belirtti. Daha öncesinde söz konusu çukurların uydunun oluşumuna ait kalıntılar olduğuna inanılıyordu.

Bilgisayar yardımıyla yapılan modelleme çalışmaları sayesinde söz konusu çukurların Mars’ın yer çekiminin ölümcül sonuçları olduğu ortaya çıktı. Güneş sisteminde gezegenine en yakın uydu konumunda olan Phobos, her yüzyılda bir Mars’a 2 metre daha yaklaşıyor. Bu da, söz konusu çukurların Mars’ın çekim kuvvetinden kaynaklanan yaralar olduğu anlamına geliyor.

Nature Geosciences’ta yayınlanan yeni bir makale, kaçınılmaz son gerçekleştiğinde neler olabileceği hakkında fikir veriyor. Gözlemsel veriler ve modellemeden faydalanan araştırmacılar, uydunun zayıf ve fazlasıyla hasarlı materyal yapısı nedeniyle 20 ila 40 milyon yıl arası bir süre içinde halka şekline dönüşebileceğini ve Mars’ın etrafını sarabileceğini belirtti. Söz konusu halkanın yoğunluğunun Satürn’ün halkasıyla aynı olacağını söyleyen araştırmacılar, Mars’ın etrafındaki halkaya 1 ila 100 milyon yıl arası ömür biçiyor. Phobos’tan kopan büyük parçaların Mars yüzeyinde kraterler oluşturabileceği de bilim adamlarının öngörüleri arasında yer alıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 büyük tasarım yenilikleri ve güvenlik özellikleri ile geliyor

Google'ın 2014'ten bu yana en radikal kullanıcı arayüzü değişikliği Android 12 ile birlikte duyuruldu. Android 12'nin yepyeni bir tasarım diliyle geleceği bir süredir konuşuluyordu...

MediaMarkt’tan futbol heyecanını artıracak fırsatlar

Süper Lig geçtiğimiz hafta sonu bitti, şampiyon ve ligden düşen takımlar belli oldu. Diğer ülke ligleri de yavaş yavaş neticeye kavuşuyor. Neyse ki, futbol...