Manşetler

LinkedIn video filtrelerini kullanıma sunmaya başladı

LinkedIn eğlence veya arkadaş bulmaktan daha çok, insanların kurumsal ağlarını genişletmek veya iş bulmak için kullandıkları bir sosyal platform. Ancak LinkedIn bunun doğru olduğuna inanmak istemiyor ve hizmetleri arasına biraz daha eğlence unsuru katarak bunu gösteriyor. Snapchat ve Instagram gibi LinkedIn de video filtreleri sunmaya başladı. Ancak bu filtreler, LinkedIn’in ruhunu yansıtacak türden; biraz ciddi, biraz da sıkıcı görünüyor.

Videolara GIF’ler, yüz efektleri, eğlenceli çıkartmalar ve filtreler ekleyerek tüm ekranı değiştirmeye olanak sağlayan Instagram ve Snapchat’in aksine, LinkedIn filtreleri sadece birkaç adet çıkartmadan ibaret. Kırmızı renkli “ON THE AIR”, yani “yayında” işareti çıkartması muhtemelen konuşma yapan bir kişinin kaydını yapanların tercih edeceği seçenek olacaktır. “İş’te beşlik” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz “WORK HIGH FIVE” ise iş arkadaşlarının dayanışmasını gösteren bir çıkartma seçeneği olarak nitelendirilebilir. LinkedIn, stili özelleştirilmiş metinlerin de videolar üstüne eklenmesine izin veriyor.

LinkedIn video özelliğini geçen yılın ağustos ayında getirmişti. Böylelikle kullanıcılara video klipleri kaydedip yüklemelerini ve bunları haber kaynakları içinde yayınlama imkanı sunmuştu. Ekim ayında ise özel etkinlikler için filtreleri test etmeye başlamıştı. Bu, yıllar önce Snapchat’in sunduğu çıkartmalara çok benziyordu. Başlangıçta belirli konumlar ve anlar için sunulan bu özellik zamanla daha kapsamlı hâle geldi, herkesin erişimine açıldı, tabii ki reklamcıların da.

İLGİLİ HABERLER