Facebook’un kripto parası Libra yola Diem adıyla devam edecek

Facebook’un kripto para girişimi Libra yola Diem ismiyle devam edecek. Çıkışı için gerekli onayların alınması için uğraşılan projenin yeni adıyla kurumsal bağımsızlığın vurgulanması amaçlanıyor.

Libra, Facebook imzalı bir proje olduğu ve devletler tarafından yönetilen mevcut finansal sistemleri değiştirmeyi amaçladığı için farklı kesimler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Projeyi yöneten bağımsız kuruluş Libra Association da yola Diem Association olarak devam edecek. Bloomberg’in haberine göre, para birimi de Diem Dollar olarak adlandırılacak.

Diem’in kapsama alanı, duyurulduğu döneme kıyasla hatırı sayılır ölçüde küçülmüş durumda. Projenin tartışmalı yapısı ve mevzuat kaynaklı engeller nedeniyle başlangıçtaki destekçilerin önemli bir kısmı projeden çekilmiş durumda. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in ABD Kongresi’nde verdiği ifade sırasında da Facebook nedeniyle projeye güvenilmediği açık biçimde belirtilmişti.

Projenin artık çok daha kısıtlı bir ölçekte hayata geçeceği söyleniyor. The Financial Times’ın haberine göre, Diem Dollar Amerikan doları tarafından desteklenen bir dijital para olarak önümüzdeki ay hayata geçebilir. Libra normalde birden fazla para birimine bağlı ve onların yerine takas edilebilecek bir dijital para olarak planlanmıştı.

Diem Association CEO’su Stuart Levey ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Diem projesi fintech inovasyonunun hızlanması için basit bir platform sağlayacak. Hem müşterilerin hem de işletmelerin hızlı ve güvenli ödeme işlemleri gerçekleştirmesi mümkün hâle gelecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Litecoin değeri Walmart ile ilgili sahte basın bülteniyle yüzde 20 arttı

Libra veya yeni adıyla Diem, Facebook tarafından hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ortamda kullanılabilecek ana akım bir kripto para birimi olarak tasarlanmıştı. Facebook daha önce de Calibra isimli dijital cüzdanının adını Novi olarak değiştirmişti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....