LG G5 Ön İnceleme

lg-g5-on-inceleme-27lg-g5-on-inceleme-25lg-g5-on-inceleme-24lg-g5-on-inceleme-23lg-g5-on-inceleme-22lg-g5-on-inceleme-21lg-g5-on-inceleme-12lg-g5-on-inceleme-11Tıpkı Samsung Galaxy S7 ve S7 edge gibi, LG G5 de Barselona’ya gelmeden önce hakkında epey dedikodu ve sızıntı gördüğümüz, artık geriye sadece resmi duyurusunun kaldığı bir telefondu. Dün Barselona’da gerçekleştirilen özel LG G5 tanıtım etkinliği sayesinde LG’nin 2016 model Android telefonuyla tanışma fırsatı bulduk.

LG G5 gerçekten de daha önceki telefonlara göre epey radikal değişiklikler barındıran bir telefon. LG G4 ve G3 arasında benzerlikler vardı, bağlantı kurmak mümkündü. Ancak LG logolarını kapatsanız, bunun bir LG telefonu olduğunu anlamanız o kadar kolay görünmüyor. LG G5 görünüş itibarıyla Huawei, ZTE, Lenovo gibi şirketlerin Android telefonlarını andırıyor, onların havasını veriyor.

Tabii ki, LG G5’in seleflerine göre daha hoş görünen bir telefon olduğunu söylemek gerekiyor. Bunda metalin kullanımı ve metalik hatalara yer verilmesi önemli bir etken. Her ne kadar telefonun arka kapağı metalden yapılmış olsa ve tamamı yerinden çıkarılmasa da, LG bir yolunu bulmuş ve kullanıcılara yine pil değiştirme imkanı sunuyor. Telefonun altında bulunan modüler bir yapı var, bu çıkarılabiliyor Buradan 2800 mAh kapasiteli pile ulaşmak, yuvasından çıkarıp değiştirmek mümkün oluyor. Belirli kullanımdan sonra LG G5’in çıkabilir parçasının nasıl olacağını, durduk yere yuvasında oynama yapıp yapmayacağını çok merak ediyoruz.

LG G5 ile birlikte kullanılabilen çeşitli aksesuarlar var ki, bunlardan ayrı bir yazıda bahsetmek daha iyi olacaktır. Bunlar sayesinde LG G5’i merkeze yerleştirip, elde edilen deneyimini çok daha yüksek noktalara taşımanız mümkün olacaktır. Daha iyi ses, kamera veya 360 derece sanal gerçeklik deneyimi için bu aksesuarlara da sahip olmayı düşünebilirsiniz.

LG G5’in ekran büyüklüğü 5.3 inç’e düşürülmüş. Yine 2560 x 1440 piksel Quad HD ekran görüyoruz. Ekran boyutu azaltıldığı için daha keskin yazı ve grafiklerin sunulması durumu söz konusu. IPS ekran görüş açıları bakımından iyi görünüyor. Parlaklık açısından epey yeterli görünse de, maksimum parlaklık seviyesinin birlikte yarıştığı ürünlere göre biraz daha düşük olduğu izlenimini verdi. Daha detaylı fikir edinebilmek için LG G5 incelemesini beklemekte fayda olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 13 serisinin satışları için dikkat çekici öngörü

İşlemci tarafında LG G5’in de Snapdragon 820 ile geldiğini görüyoruz. 4 GB RAM ve 32 GB dahili hafıza da bu işlemciye eşlik ediyor. microSD kart yuvası yine mevcut. Kağıt üstünde bu paket segmentine yakışır bir performans sunacak gibi görünüyor. Bu arada geçen yıl Snapdragon 810 yerine Snapdragon 808 tercih eden LG’nin bu yıl 820’yi, yani en üst sınıf Qualcomm işlemcisini seçtiğini görmek de ilginç. Anlaşılan o ki, Snapdragon 810’un geçen yıl bu zamanlarda yaşadığı söylenilen yüksek ısınma problemleri LG’yi 808’e itmiş.

LG G5’te Android 6.0 Marshmallow geliyor. Kullanıcı arayüzü bakımından LG’nin geçen yıllara göre biraz daha yoğun özelleştirmelere giriştiğini görüyoruz. Tabii ki, LG Optimus UX 5.0 UI geçen yılın tasarımından yine izler var, ancak uygulama menüsü kaldırılmış ki, bu en büyük değişiklik. LG, bu açıdan Huawei, Lenovo gibi üreticilerin yolunu tercih etmiş. Uygulama menüsü her zaman tercihimiz, ancak bu yöntemde de ana ekran panellerini kullanım alışkanlıklarına göre farklı bileşen, kısayol ve uygulamalarla doldurmak mümkün oluyor.

Kamera tarafında büyük değişiklikler var. Örneğin arkada bir yerine iki kamera görüyoruz. Bunlardan bir tanesi 16 megapiksel, f/1.8 diyafram açıklıklı, diğeri ise 8 megapiksel, f/2.4 diyafram açıklıklı. Bu iki kameranın yanı sıra lazer otomatik odak, LED flaş, optik görüntü sabitleme gibi özellikler var. İki kameranın varlığı LG G5’in kamerasının görüş açısını dikkate değer oranda genişletmiş, böylelikle yakın çekimlerde daha fazla nesneyi kareye sığdırmak mümkün olacaktır. Ayrıca LG G5 toplu fotoğraf çekimlerinde de daha iyi işlev görecektir gibi görünüyor. Öndeki kamera da 8 megapiksel çözünürlük desteğine sahip. Arka kameranın 4K ve 1080p/60fps gibi giderek popülerleşen formatları desteklediğini belirtelim.

LG G5 ile ilgili önemli tasarım değişiklikleri arasında tuş takımlarındaki değişiklik de dikkat çekiyor. Eski modellerdeki Sihirli Tuş tasarımından vazgeçilmiş. Güç butonu yine arkada yer alıyor ve bu sefer parmak izi okuyucusu da bu tuşa entegre edilmiş. Böylelikle kilit ekranını parmak izini okutarak açmak mümkün oluyor. Sol veya sağ el işaret parmakları tam da bu tuşun bulunduğu yere denk düşüyor ve güç butonuna zahmetsizce basabilir ve parmak izini de hızlı şekilde tanıtabilirsiniz. Ses tuşları ise sol kenara alınmış. Öte yandan LG G5’in alt kenarında microUSB portu yerine USB-C portunu görüyoruz. Bu açıdan LG yeni teknolojileri yakından takip ettiğini de gösteriyor.

LG’nin G3, G4 gibi telefonlarda metalik görünümü tercih ettiğini görmüştük. Ancak G5 ile birlikte tamamen metal kayılmış. Aslında LG genellikle işlevselliğe önem verip tasarımı ikinci plana iten bir şirketti. Ancak kullanıcıların görüntüye giderek daha fazla önem verdiği bir ortamda onlara uymak kaçınılmaz oluyor. Metale geçiş, 7.7 mm. ile daha da incelen tasarım bunların sonucu. Bu durum dolayısıyla pil kapasitesinin 3000 mAh altına inmesine neden oluyor. Bütün bunlara rağmen LG işlevselliği belirli bir seviyede tutmak için pili bir şekilde değiştirilebilir yapmayı başarmış. Bu arada microSD kartı da unutmaması güzel. Eğer elimize test için LG G5 gönderilirse, o hâlde bu telefonu daha detaylı şekilde incelemek ve daha sağlam yorumları aktarmak mümkün olacaktır.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 11 için yepyeni bir uygulama mağazası sunuyor

Windows 11 en sonunda resmen duyuruldu. Microsoft, onunla birlikte gelecek yepyeni uygulama mağazasını da ilk kez gösterdi. Daha önce olduğu gibi yine Microsoft Store...

Windows 11 güncellemesi Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz olacak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11 bugün gözler önüne çıktı. Windows 11 güncellemesi, Windows 10 platformunun mevcut kullanıcıları için ücretsiz olacak. Microsoft daha önce...

Windows 11 Android uygulamalarını çalıştıracak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11, Android uygulamalarını da çalıştıracak. Yazılım devi, bu sürpriz açıklamayı bugün düzenlediği Windows etkinliğinde yaptı. Android uygulamaları Windows 11'de...

Microsoft Teams doğrudan Windows 11’e entegre edilecek

Microsoft Teams, yeni Windows sürümü Windows 11'e daha derinlemesine bir şekilde yerleştirilecek. Windows 11'in tanıtım etkinliğinde konuşan Microsoft yöneticisi Panos Panay, Teams'teki görüşme başlatmanın...

Microsoft Windows 11 duyurusunu yaptı: Yepyeni Başlat menüsü ve diğer yenilikler

Microsoft, bugün internet üzerinden yayınladığı etkinlikle birlikte Windows'un bir sonraki sürümünü duyurdu ve adının Windows 11 olduğunu resmen açıkladı. Aylar boyunca süren kısa gösterimler,...

F1 Avusturya Steiermark GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunun ilk 3 haftalık art arda yarış maratonunun ikinci yarışı için Avusturya'ya gidiyoruz. Gelecek hafta aynı yerde yine yapılacak iki yarışın...

Asus ExpertBook B9400 İncelemesi

Günün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren çalışanlar için rahat taşınabilirlik ve dayanıklılık büyük önem taşıyor. Tabii ki, yüksek performansı ve uzun pil ömrünü de...