Joe Biden Trump’ın TikTok ve WeChat kararlarını kaldırdı

ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump’ın TikTok ve WeChat’i sindirmeye yönelik kararlarından bazılarını kaldırdı. TikTok ve WeChat’in indirilmesini engelleyen kararın kaldırılması, bunlar arasında öne çıkıyor. Söz konusu karar mahkemelerin ihtiyati tedbirleri sayesinde uygulanmasa da, Biden bu ihtimali tamamen ortadan kaldırmış oldu.

Ancak bu durum, TikTok ve WeChat için tehlikenin tamamen geçtiği anlamına gelmiyor. Biden, aralarında Çin’in de bulunduğu “yabancı hasım” yönetimlerin yargı alanında yaşayan kişiler tarafından geliştirilen ve desteklenen uygulamalar için güvenlik incelemesi başlatılması kararını aldı. Söz konusu uygulamalar arasında TikTok ve WeChat de bulunuyor. Uygulamaların bir risk teşkil edip etmediğine ise veriler üzerinden yapılacak analizler sonucunda karar verilecek.

TikTok hakkında hâlihazırda uluslararası işlemlerinin incelenmesi nedeniyle ABD tarafından ayrı bir devlet soruşturması da yürütülüyor.

Donald Trump, kaldırılan kararlarından ilk ikisini 2020’nin ağustos ayında yayınlamıştı. TikTok hakkındaki kaygıların temelinde şirketin kullanıcı verilerini Çin yönetimiyle paylaşması yer alıyordu. Ancak bu kararın TikTok kullanıcılarının Trump’ın Tulsa şehrindeki mitingini “trollemesinin” ortaya çıkmasının ardından alınması dikkat çekmişti. Olaydan TikTok sorumlu olmasa da, Trump’ın misilleme amacıyla böyle bir şey yaptığı iddia edilmişti.

Trump, daha sonrasında TikTok’un ABD operasyonunun Oracle ve Walmart’a satılması için çalışmış, ancak seçimi kaybetmesinin ardından bütün bu girişimler durmuştu. Joe Biden, bu yeni kararla Trump’ın TikTok saldırısının fişini tamamen çekmiş oluyor.