iPhone SE 3 Apple A15 Bionic işlemci ile birlikte tanıtıldı

Apple’ın 8 Mart etkinliğinde iPhone SE’nin yeni bir versiyonunu tanıtması bekleniyordu. Beklentiler gerçekleşti ve Apple, üçüncü nesil iPhone SE’yi tanıttı. iPhone SE 3 özellikleri ve fiyatı da belli oldu.

Apple’ın yeni SE modelinde tasarımı değiştirebileceğine dair bazı iddialar da vardı, ancak bunlar gerçeğe dönüşmedi. Apple, 2020 model iPhone SE 2’nin tasarımını korudu. Yani, iPhone 6 ile birlikte gördüğümüz tasarım çizgisi, sekiz yıl sonra da varlığını koruyor. Ayrıca iPhone SE 3 tanıdık Touch ID özellikli Ana Ekran düğmesine de sahip. Bu özellik uygulamalara giriş yapmak, App Store alışverişlerini onaylamak, Apple Pay işlemlerini gerçekleştirmek ve çok daha fazlası için kolay, gizli ve güvenli bir alternatif sunuyor.

iphone se 3

iPhone 13 ile kullanıma sunulan ışık hızındaki çip A15 Bionic, şimdi iPhone SE’de karşımıza çıkıyor. Apple’ın belirttiğine göre, uygulamaları açmaktan en zorlu görevlerin üstesinden kolayca gelmeye kadar neredeyse her deneyimi daha da iyileştiriyor. A15 Bionic, iki adet yüksek performans çekirdeği ve dört adet yüksek verimlilik çekirdeği içeren ve bir akıllı telefondaki en hızlı CPU olan güçlü bir 6 çekirdekli CPU’ya sahip. Bu da iPhone SE’yi iPhone 8’e göre 1,8 kat, daha eski iPhone modellerine göre ise daha da hızlı hale getiriyor. Saniyede 15,8 trilyon işlem yapabilen 16 çekirdekli Neural Engine, üçüncü taraf uygulamalarında yapay öğrenme işlemlerinin daha hızlı yapılmasının yanı sıra iOS 15 ile Kamera uygulamasında Canlı Metin ve aygıt içi dikte gibi özelliklerin de iPhone SE’de kullanılmasını sağlıyor. Fotoğraf, oyun ve artırılmış gerçeklik deneyimleri için mükemmel bir çip olan A15 Bionic ile her işlem akıcılık kazanıyor.

Alüminyum ve cam birleşimi telefonun 4.7 inç Retina HD ekranı bulunuyor. Hem önde hem de arkada, iPhone 13 ve 13 Pro’da kullanılan Ceramic Shield cam kullanılıyor. IP67 ile belgelenen suya ve toza dayanıklı tasarım da dikkat çekiyor.

Verimlilik için geliştirilen A15 Bionic, iPhone SE’ye daha iyi pil ömrü sağlamak için en yeni nesil pil kimyasıyla ve güçlü bir iOS 15 entegrasyonuyla çalışıyor. 5G gibi yeni teknolojilere ve kompakt bir forma sahip olmasına rağmen iPhone SE, önceki nesle ve 4.7 inç iPhone modellerine göre daha uzun pil ömrü sunuyor. Hızlı şarj için Qi uyumlu şarj aygıtlarıyla uyumlu olan iPhone SE hızlı şarjı da destekliyor.

iphone se 3

Gücünü A15 Bionic’ten alan yepyeni kamera sistemiyle iPhone SE 3, f/1.8 diyafram içeren 12 megapiksel Geniş kamerası sayesinde Akıllı HDR 4, Fotoğrafik Stiller, Deep Fusion ve Portre Modu gibi olağanüstü bilişimsel fotoğrafçılık özellikleri sunuyor. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 ile kullanıma sunulan Akıllı HDR 4 özelliği, arka plan önündeki süjeye farklı renk, kontrast ve pürüz ayarları uygulamak için akıllı segmentasyon teknolojisini kullanıyor. Bu sayede zorlayıcı ışıklarda bile yüzleri doğru bir şekilde pozlayabiliyor. Ayrıca ışık ve her bir kişinin ten rengi için optimize edilmiş farklı ayarlarla fotoğraftaki kişiler için ayrı ayrı render işlemi yapıyor. Fotoğrafik Stiller ise, kullanıcıların Apple’ın çok kareli görüntü işleme teknolojisinden hala yararlanmaya devam ederken, her görüntüye kendi kişisel fotoğraf tercihlerini uygulamalarını sağlıyor. Önceden ayarlanmış ve özelleştirilmiş tercihler, basit bir filtreden farklı olarak, fotoğrafın farklı parçalarında doğru ayarlamaları akıllı bir şekilde uygulayarak tüm sahneler ve süjeler üzerinde, farklı cilt tonları gibi önemli unsurlarının korunmasını sağlayacak şekilde işlem yapıyor. Gelişmiş yapay öğrenme sayesinde fotoğrafı piksel piksel işleyebilen Deep Fusion özelliği, fotoğrafın her alanındaki doku, detay ve pürüzleri optimize ediyor. A15 Bionic’teki görüntü sinyali işlemcisi, özellikle loş ışıkta pürüzleri azaltarak daha iyi beyaz dengesine ve gerçeğe daha yakın ten rengine sahip çok daha gelişmiş videolar sunuyor.

iphone se 3

5G, kullanıcıların en yeni nesil kablosuz bağlantı teknolojisinden yararlanmasını sağlıyor. Daha hızlı dosya yükleme ve indirme, daha düşük gecikme süreleri ve aileyle yapılan daha yüksek kaliteli HD FaceTime görüşmeleri gibi daha iyi deneyimleri daha çok yerde sunuyor. Üstelik Wi-Fi değil, hücresel veri kullanıyorken bile.5 iOS 15 ile 5G’deki SharePlay, FaceTime görüşmesi yaparken arkadaşlarınızla eşzamanlı olarak HDR filmleri veya TV programları izlemek gibi güçlü paylaşım deneyimlerinin kapısını açıyor. Ve Akıllı Veri modu, 5G hızları gerekmediğinde iPhone’u LTE’ye otomatik olarak geçirerek pil ömrünü akıllı şekilde koruyor. Yıl sonuna kadar sayısı 70’in üzerine çıkacak pazar ve bölgede 200’den fazla iletişim operatörünün sunduğu destekle dünya genelinde 5G için sunulan destek giderek artıyor.

iPhone SE 3, iOS 15 ile yüklü olarak geliyor. Apple’ın belirttiğine göre, iOS 15 bağlantıda kalmanın daha fazla yoluyla, kullanıcıların odaklanmalarına ve keşfetmelerine yardımcı olan güçlü güncellemelerle ve iPhone ile daha fazlasını yapmalarını sağlayan akıllı özelliklerle iPhone deneyimini geliştiriyor.

Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, Birleşik Krallık, ABD ve 30’dan fazla diğer ülke ve bölgedeki müşteriler iPhone SE için 11 Mart Cuma saat 05:00’ten (PST) itibaren ön sipariş verebilir. iPhone SE, 18 Mart Cuma gününden itibaren satışa sunulacak.

“iPhone SE, ikonik tasarımı, olağanüstü performansı ve hesaplı fiyatıyla mevcut kullanıcılar ve yeni iPhone müşteriler için olağanüstü popüler bir seçenek oldu. Bu yıl, A15 Bionic sayesinde şimdiye kadarki en güçlü ve dayanıklı iPhone SE’yi daha iyi pil ömrüyle geliştirdik. iPhone 13 serisindekiyle aynı olan bu çip; Akıllı HDR 4, Fotoğrafik Stiller ve Deep Fusion gibi gelişmiş kamera özelliklerinin de kapılarını açıyor.” diyen Apple’ın Global iPhone Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kaiann Drance, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üstelik iPhone SE, kullanıcıların 5G ile daha hızlı dosya indirmesini ve yüklemesini, daha yüksek kalitede video izlemesini, uygulamalarda gerçek zamanlı etkileşimi ve çok daha fazlasını sağlıyor. En yeni nesil teknolojiyi ve performansı bu fiyatla ancak Apple sunabilirdi.”

iPhone SE 3 Türkiye fiyatı

iPhone SE 64 GB, 128 GB ve 256 GB modelleriyle ve gece yarısı, yıldız ışığı ve (PRODUCT)RED renk seçenekleriyle 10999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun