iPhone için yeni pil yönetim özelliği yolda

Apple, iPhone sahiplerinin cihazlarının pil ömrü konusunda daha fazla bilgi sahibi olması adına yeni yollar geliştirmeye devam ediyor. Şirket gelecekte çıkacak iOS sürümlerinde bu amaca hizmet edecek yeni özellikler sunacağının sinyalini veriyor. ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından geçtiğimiz hafta onaylanan bir Apple patenti, iPhone pilinin biteceği zamanı tahmin eden ve kullanıcıyı uyaran bir sistemin varlığını gösteriyor.

Bu yeni sistem patent dosyasında “Şarj için akıllı tavsiye bildirimi” şeklinde tanımlanıyor. Pili korumaya alan bazı mevcut iOS özelliklerinin aksine, yeni sistemde kullanıcılara mevcut kullanım senaryoları çerçevesinde pilin daha ne kadar çalışacağı konusunda bilgi veriliyor.

Mevcut cihazlarda kullanıcılar ilk düşük pil bildirimini pilin doluluk oranı yüzde 20’ye indiğinde görüyor. Ancak yeni patent bu bildirimlerin daha akıllı ve kişisel hâle gelmesinin mümkün olduğunu gösteriyor.

Şirket, bir kullanıcının gece yatmadan önce telefonunu şarj takmayı unutması ve işe gitmeden önce “düşük pil” uyarısıyla karşılaşmasını örnek gösteriyor: “Düşük pil uyarısı, genellikle sabit bir noktada gösteriliyor ve burada kullanıcıya gerekli aksiyonu alması için yeterli zaman kalmayabiliyor. Örneğin, telefonunu her gece yatmadan önce şarja takan biri bunu bir gün unuttuğunda sabah işe gitmeden önce ‘düşük pil’ uyarısını görebiliyor. Ancak burada kendisinin şarj için yeterli zamanı olmuyor.”

Apple macOS bilgisayarlarında kullanıcılarına pilin tahmini çalışma süresini gösteriyor. Ancak iPhone’lar için tasarlanan sistemin bundan daha karmaşık olduğunu belirtmek gerekiyor. Kullanıcı davranışlarını inceleyecek olan sistem, her gün için farklı bir şarj rutini oluşturacak. Bu sistem kullanıcının konumundan da yararlanacak. Ancak Apple konum verisinin gizlilik nedeniyle sadece cihaz üzerinde işleneceğinin altını çiziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Pixel Stand 23W kablosuz şarj desteğiyle yenilendi

Apple, iPhone pil yönetimi için aldığı patentleri genellikle kullanıyor. Dolayısıyla bu sistemin önümüzdeki dönemde iOS’te hatta iOS 15’te karşımıza çıkması sürpriz olmayacaktır. Şirket, daha öncesinde ise iOS 14.5 ile birlikte iPhone 11 sahipleri için yeni bir pil kalibrasyon aracı sunmaya hazırlanıyor.

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun