iPhone ile yapabileceğinizi bilmediğiniz 19 farklı şey

Her ne kadar zamanımızın büyük kısmını evlerimizde geçirsek de, akıllı telefonlarımız yine elimizden düşmüyor. Sosyal medyadan eğlenceye kadar birçok iş için yine akıllı telefonlar başlıca araçlarımız olmayı sürdürüyor. Apple, bu zamanlarda iPhone’unuzdan daha fazlasını almanızı sağlayacak, iPhone ile yapabileceğinizi bilmediğiniz 19 farklı şeye dair ipuçlarını veriyor. Bu ipuçları sayesinde siz de iPhone’unuzla daha yaratıcı işler imza atabilir, verimliliğinizi artırabilirsiniz.

İşte size iPhone’unuzu daha yakından tanımak için güzel bir fırsat. iPhone’unuzda yapabileceğinizi bilmediğiniz 19 şey:

1
Fotoğraflar albümünüzde içeriğe göre fotoğraf arama

iphone fotoğraflar arama

2
Aynı anda 32 kişiyle Grup FaceTime

grup facetime

3
Bir web sayfası veya e-posta iletisinin tamamını paylaşılabilir PDF belgesine dönüştürme

Bir web sayfası, belge veya mail’i hızla PDF’ye dönüştürebilirsiniz. Ekran görüntüsünü aldıktan sonra küçük resme, ardından da sağdaki “Tam Sayfa” seçeneğine dokunun. Ekran görüntüsünde web sayfası veya mail’in yalnızca bir bölümü yer alsa da “Tam Sayfa” seçeneğine dokunduğunuzda, iOS bütün içeriği PDF’ye dönüştürür.

4
iPhone’unuzu şerit metre olarak kullanma

iPhone’daki Ölçüm uygulaması, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinden yararlanarak aygıtınızı şerit metre olarak kullanmanızı sağlar. Ölçüm uygulamasını açın, ortamın özelliklerini kavrayabilmesi için aygıtınızı hareket ettirmenizi isteyen ekran talimatlarını uygulayın, aygıtınızı nokta işaretini ölçümünüzün başlangıç noktasına getirecek biçimde hareket ettirin ve ardından + düğmesine dokunun. Nokta işareti ölçümünüzün bitiş noktasına gelene kadar aygıtınızı hareket ettirin ve + düğmesine tekrar dokunun. Anında ölçüm yapma kolaylığından yararlanın!

5
Denetim Merkezi’nde Wi-Fi bağlantılarını değiştirme 

Wi-Fi bağlantınızı değiştirmek için Ayarlar’a gitmenize gerek yok. Denetim Merkezi’ni açmak için iPhone’unuzun sağ köşesinden tutarak ekranı aşağı kaydırın, ardından Uçak modu, Hücresel, Wi-Fi ve Bluetooth logolarını içeren panele kuvvetli bir şekilde basın. Wi-Fi logosuna kuvvetli bir şekilde bastığınızda erişim alanınızda bulunan tüm kullanılabilir Wi-Fi bağlantıları gösterilir.

6
Denetim Merkezi’nde Bluetooth bağlantısını değiştirme

Aynı şekilde, Bluetooth bağlantınızı değiştirmek için de Ayarlar’a gitmenize gerek yok. Denetim Merkezi’ni açmak için iPhone’unuzun sağ köşesinden tutarak ekranı aşağı kaydırın, ardından Uçak modu, Hücresel, WiFi ve Bluetooth logolarını içeren panele kuvvetli bir şekilde basın. Bluetooth logosuna kuvvetli bir şekilde bastığınızda erişim alanınızda bulunan tüm kullanılabilir Bluetooth aygıtları gösterilir.

7
Sola kaydırarak Kamera’yı hızla açma

Kamera’yı anında açmak için kilit ekranınızı sola kaydırmanız yeterli. Telefonunuzun kilidini açıp Kamera uygulamasına gitmenize gerek yok!

8
Hata yaptığınızda Hesap Makinesi’nde basamakları silme

Hesap Makinesi uygulamasında sayıyı yanlış yazdınız ve temizle (“C”) seçeneğine basıp önceki çalışmalarınızın tümünü kaybetmek istemiyor musunuz? Basamakları tek tek silmek için sayıların üzerinde sola veya sağa kaydırın. Her kaydırma bir basamağın silinmesini sağlar.

9
Klavyenizi trackpad’e dönüştürme

iPhone’unuzun klavyesinde boşluk çubuğuna kuvvetli bastığınızda, onu trackpad’e dönüştürebilir ve parmağınızı fare gibi kullanarak imleci yazmak istediğiniz yere götürebilirsiniz. Klavyenizi trackpad’e dönüştürdüğünüzü, klavyedeki karakterlerin boş görünmesiyle anlayabilirsiniz.

10
Üç parmakla geri alma

Bir şey yazarken hata yaptıysanız üç parmakla sola kaydırıp “geri alabilirsiniz”. Aynı işlemi “yinelemek” için üç parmakla sağa kaydırın.

11
Cümleyi bitirmek için boşluk çubuğuna çift dokunma

Mail, Mesajlar, Notlar ve benzeri uygulamalarda yazı yazarken boşluk çubuğuna iki kez dokunarak nokta ve boşluk ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Yazı yazmayı kolaylaştırın. Artık noktaya basmak zorunda kalmayacaksınız.

12
iMessage’da arkadaşlarla oyun oynama

iMessage uygulamalarıyla, iMessage’dan çıkmadan mesajlarınızı çıkartmalarla süsleyebilir, şarkı paylaşabilir, hatta oyun oynayabilirsiniz:

 1. Başlamak için Mesajlar’ı açarak uygulama çekmecesinde iMessage uygulamalarını bulun.
 2. Yeni bir mesaj oluşturun veya mevcut bir sohbete gidin.
 3. App Store simgesine dokunun.
 4. Kişinizle oynamak istediğiniz oyunu seçip oynamaya başlayın.

13
Yeni Memoji Çıkartmalarıyla kendinizi ifade etme

14
iphone memoji 

iOS 13.4 ve iPadOS 13.4’te Mesajlar, FaceTime ve klavyeyi destekleyen tüm uygulamalarda dokuz yeni heyecan verici Memoji çıkartması sizinle. Şimdi Memoji çıkartmalarını kullanarak kutlama yapmaktan gözlerinizi devirmeye veya öfkeyle oflamaya kadar birçok farklı şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz. Hepsi popüler emojileri temel alan dokuz yeni ifadeyi şöyle sıralayabiliriz:

 • Korkuyla çığlık atma
 • Parti düdüğü
 • Göz devirme
 • Buhar çıkaran yüz
 • Birleştirilmiş eller
 • Hayır hareketi
 • El kaldıran kişi
 • Üç kalpli gülen yüz
 • Bilgisayar karşısındaki kişi

iPhone veya iPad Pro’da Memoji özelliğinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

15
iMessage’da Hızlı Yanıt

Mesajlar’da listedeki bir sohbeti basılı tutup önceden doldurulmuş yanıtlardan birine dokunun.

16
Tanımadığınız kişilerden gelen mesajları filtreleme

Mesajlar’da tanımadığınız kişilerden gelen mesajları filtreleyebilirsiniz. Kısa mesajla iletilen yanlış bilgilerin ve spam mesajların özellikle yaygınlaşmasıyla birlikte bu özelliğin yararını görebilirsiniz.

 1. Ayarlar‘ı açın, Mesajlar‘a gidin.
 2. Bilinmeyenleri Filtrele seçeneğini etkinleştirin
 3. Bu ayar, kişilerinizde bulunmayan gönderenlerden gelen iMessage bildirimlerini kapatır ve mesajları Bilinmeyen Gönderenler sekmesinde sıralar.

17
Mesajlar ile favori işletmelerinizle bağlantı kurma

iOS’teki Apple İş Yeriyle Sohbet özelliğini kullanarak işletmelere soru sorabilir ve randevu alabilirsiniz. Ana ekranınızı aşağı kaydırıp iOS aramayı açın ve bir işletmenin adını girin. İşletme girişinde Mesajlar balonu görünüyorsa bu balona dokunarak Mesajlar uygulamasında anında sohbet başlatabilirsiniz. Kullanıcılar arkadaşlarına ve ailelerine kısa mesaj gönderirmiş gibi, acele etmeden, müsait oldukları zaman yanıt verebilirler. Üstelik özellikle vermediğiniz sürece, telefon numaranız ve diğer kişisel bilgileriniz paylaşılmaz.

18
Harita ile arabanızı park ettiğiniz yeri işaretleme

Müzik dinlemek için iPhone’unuzu Bluetooth üzerinden arabanızla eşleştiriyor musunuz? Veya CarPlay kullanıyor musunuz? Öyleyse Harita, iPhone’unuzun Bluetooth veya CarPlay ile bağlantısını kestiğinizde arabanızı yerini otomatik olarak bir iğneyle işaretler.

Konum Servisleri’ni açtığınızdan (Ayarlar > Gizlilik, ardından Konum Servisleri‘ni seçip açın) ve Önemli Konumlar‘ın etkinleştirildiğinden (Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Sistem Servisleri > Önemli Konumlar, ardından Önemli Konumlar’ı açın) emin olun ve Park Edilen Konumu Göster ayarını etkinleştirin (Ayarlar > Harita, ardından Park Edilen Konumu Göster‘i açın).

19
iOS arama işlevine sözlük ekleme

Farklı dillerde kelimelerin tanımlarına bakmak için Ayarlar > Genel > Sözlük bölümüne gidip indirmek istediğiniz sözlüğe dokunun. Şimdi bir kelimenin tanımını bulmak için ana ekranda aşağı kaydırıp aradığınız kelimeyi girmeniz yeterli.

20
iCloud Drive Klasör Paylaşımı ile arkadaşlarınızla klasör paylaşma

iCloud Drive’da özel bir bağlantı göndererek arkadaşlarınız, aileniz, iş arkadaşlarınız ve öğrencilerinizle klasör paylaşabilirsiniz. Erişimi olan herkes iCloud Drive’da ilgili klasörü görebilir, kendi dosyalarını ekleyebilir ve dosyaların en son sürümlerini alabilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iOS 16 Beta 5 ile birlikte uzun bir aradan sonra pil yüzdesi göstergesi yeniden görünüyor

Apple pazartesi akşamı iOS 16'nın beşinci geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürümle bir dizi değişiklik geliyor, ancak Twitter'daki paylaşımlar dikkatinizi çektiyse, herkesin ilgisini çekenin...

Huawei Nova Y70 İncelemesi

Huawei Nova Y70 inceleme yazısında ve videosunda, uzun pil ömürlü ve gençlere özel telefonla ilgili yorumlar ve detaylar yer alıyor.

Instagram fotoğrafları TikTok benzeri şekilde göstermekten vazgeçmeyecek

Instagram tartışmalı tasarım değişikliğini rafa kaldırmış olabilir, ancak bu durum şirketin tam ekran içeriklere olan ilgisini durdurduğu anlamına gelmiyor. Pazartesi günkü haftalık soru-cevap etkinliğinde...

As Dusk Falls inceleme: 7 saat oyun süresine sahip eşsiz bir deneyim

Çok klişe olacak belki ama hayat seçimlerden ibaret. Bilinçli olarak, kimi zamanda bilinçsiz olarak yaptığımız seçimler, insanlara ve hayatla ilgili birçok detaya karşı önyargılarımızın...

Samsung One UI 5 beta sürümünü çeşitli ülkelerde dağıtıma çıkardı

Samsung, One UI 5 açık beta sürümünü resmi olarak ABD, Almanya ve Güney Kore'deki Galaxy S22 sahiplerine sunmaya başladı. Güncelleme, Android 13'ün beklenen sürümünden...

Uygun fiyata iyi özellikler sunan Samsung Galaxy A03 Türkiye’de

Samsung, ileri teknoloji özellikleriyle mükemmel mobil deneyimi herkes için uygun fiyatla sunduğunu belirttiği ve geçen yılın sonlarına doğru tanıttığı Galaxy A03’ü Türkiye'de satışa çıkardı....

Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı

Bir süredir beklenen Samsung Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı. A23 5G'de telefonu 4G versiyonundan ayıran çeşitli özellikler bulunuyor. 5G desteğini getiren işlemcinin...