Teknoloji

iOS 16.1 ile Dynamic Island görünümünde küçük değişiklikler olabilir

ios 16.1 dynamic island

Yeni yayınlanan en son iOS 16.1 beta sürümü Apple’ın iPhone 14 Pro ve Pro Max‘te bulunan Dynamic Island üzerinde bazı görsel tasarım değişiklikleri yaptığını gösteriyor. Değişikliklerle birlikte burası koyu renkli arka planlarda daha görünür hâle geliyor.

Koyu renkli arka plana sahip bir duvar kağıdı kullandığınızda veya Koyu Mod etkin olduğunda gördüğümüz daha koyu arayüz etkin hâle geldiğinde, Dynamic Island’ın hemen dışında açık gri renkli bir kenarlık görünüyor. Ekran karartıldığında veya Dynamic Island aktif biçimde kullanıldığında da bu kenarlık dikkat çekiyor.

Kenarlık daha açık renkli duvar kağıtlarında görünmüyor, çünkü zaten Dynamic Island’ın ana hatları görünür hâlde bulunuyor. Ayrıca bu tür duvar kağıtları kullanılırken, iPhone’un kilidi açıldığında veya Dynamic Island kullanılmadığında kayboluyor. Dynamic Island üzerinde müzik çalar veya içerik görüntüleyen bir uygulama kullanırsanız, kenarlık tekrar görünür hâle geliyor.

ios 16.1 dynamic island

iOS 16.0.2’de Dynamic Island’ın çevresinde çok zayıf tonlara sahip bir kenarlarık var, ancak iOS 16.1 beta sürümünde bunun çok daha belirgin hâle geldiği görülüyor. Apple’ın bu değişikliği neden yaptığı veya nihayetinde Dynamic Island arayüzüne ekleyip eklemeyeceği belli değil. Dynamic Island’ın etrafındaki ekrana daha iyi uyum sağlaması için koyu arka planlar kullananlar için yeni taslak görünüm daha fazla dikkat dağıtabilir.