iOS 12 yenilikleri: Daha hızlı, verimli, yaratıcı ve eğlenceli

ios 12 yenilikleri

Apple WWDC 2018 açılış toplantısına mobil işletim sistemi iOS 12’nin yeniliklerini duyurarak başladı. Yaklaşık bir saat boyunca, sonbaharda tüm kullanıcılara ulaştırılması planlanan, iPhone 5s sahiplerinin bile yararlanabileceği iOS 12’nin yeniliklerini detaylandırdı.

Apple’ın belirttiğine göre iOS 12, AR özellikleriyle iOS kullanıcılarının dünyayı görme biçimini değiştiriyor, Memoji ve Group FaceTime ile iletişimi daha eğlenceli ve etkileyici hale getiriyor, müşterilerin iOS aygıtlarını kullanarak geçirdikleri zamanı görmelerine ve kontrol altında tutmalarına yardımcı oluyor. iOS 12, Siri’nin herhangi bir uygulamayla çalışmasına olanak veren Siri Kısayolları ile her şeyi yapmanın daha hızlı bir yolunu sunuyor.

Daha Hızlı ve duyarlı

iOS 12, iPhone ve iPad’de günlük işleri daha hızlı ve duyarlı hale getirecek ve tüm sistemde performans iyileştirmeleri sunacak şekilde tasarlandı. iPhone 6 Plus ile yapılan ve iOS 11.4 ile gerçekleştirilen karşılaştırmalı teste göre, kamera yüzde 70’e kadar daha hızlı açılıyor, klavye yüzde 50’ye kadar daha hızlı görüntüleniyor ve yazı yazarken daha fazla duyarlılık sunuyor. Sistemde birçok şey aynı anda çalışırken bile uygulamalar iki kata kadar daha hızlı açılıyor. iOS 12, 2013’te sunulan iPhone 5s’ten geçen yılın sonlarında çıkan iPhone X’a kadar çok sayıda aygıta yönelik olması sayesinde, daha önceki tüm sürümlere göre daha fazla aygıtta performans iyileştirmeleri sunuyor.

Paylaşılan AR deneyimleri

ARKit 2, paylaşılan deneyimler oluşturmaya olanak veren yeni araçlar, belirli bir konuma bağlı kalıcı AR deneyimleri, nesne algılama ve görüntü takibi gibi özelliklerle AR uygulamalarını daha dinamik kılıyor. Pixar ile birlikte tasarlanan yeni açık kaynak kodlu dosya formatı usdz, güçlü grafikler ve animasyon özellikleri sunuyor ve Mesajlar, Safari, Mail, Dosyalar, News gibi uygulamalar dahil iOS’un neredeyse her yerinde AR deneyimlerini mümkün kılıyor.

Memoji ve Eğlenceli Kamera Efektleri

Yeni Animoji ve kişiselleştirilebilen eğlenceli Memoji karakterleri gibi yeni özellikler, iPhone X’dan arkadaşlar ve aileyle iletişim kurmayı daha etkileyici hale getiriyor. Çeşitliliği destekleyen farklı karakterler arasından seçim yapıp benzersiz karakterinizi oluşturarak doğrudan Mesajlar’da Memoji’nizi tasarlayabilirsiniz. Ayrıca şimdi hayalet, koala, kaplan ve T.rex de Animoji karakterlerine katılıyor. Daha da fazla ifade yakalayabilmek için şimdi tüm Animoji ve Memoji’ler göz kırpma ve dil algılama özelliklerine sahip.

Yeni kamera efektleri Animoji, Filtreler, Metin ve Çıkartmalar özelliklerini Mesajlar ve FaceTime’a getiriyor. Çizgi roman ve suluboya gibi filtreler, fotoğraf ve videolara karakter katıyor. Yeni etiket ve şekiller, kullanıcıların görsellerin belirli bir bölümünü öne çıkaracak yazı ve başlıklar eklemesine olanak veriyor ve çıkartmalar iMessage çıkartma paketleriyle eklenebiliyor.

Grup FaceTime

İletişim kurma ve önemli anları paylaşma biçimimizi değiştiren FaceTime, şimdi de Group FaceTime ile aynı anda birden fazla insanla online sohbet etmeyi kolaylaştırıyor. Katılımcılar dilenen zamanda eklenebiliyor, etkin olmaya devam eden sohbetlere daha sonra katılabiliyor, bir iPhone, iPad veya Mac’ten görüntülü veya sesli olarak katılmayı tercih edebiliyor, hatta Apple Watch’tan sesli FaceTime’ı kullanarak grup aramalarına katılabiliyorlar.

Siri Kısayolları

Siri Kısayolları, herhangi bir uygulamanın Siri’yle çalışabilmesini sağlayarak işleri halletmenin yeni ve çok daha hızlı bir yolunu sunuyor. Siri, akıllı özellikleri sayesinde sabah kahve siparişi vermek ya da öğleden sonra bir egzersiz başlatmak gibi, doğru zamanda doğru eylemleri önerebiliyor. Kullanıcılar belirli bir görevi başlatmak için basit bir sesli komut oluşturarak Kısayolları özelleştirebiliyor veya yeni Kısayollar uygulamasını indirip farklı uygulamalardan bir dizi eylemi tek bir dokunuş veya kişiselleştirilmiş sesli komutla gerçekleştirilecek şekilde programlayabiliyorlar. Geliştiriciler de Kısayol API’larını kullanarak bu yeni özellikten kolayca yararlanabilirler.

Fotoğraflar

Sizin İçin sekmesi, Anılar ve iCloud Paylaşılan Albümler’i birleştirerek favori anları tek bir yerde topluyor. Yeni paylaşım önerileri özelliği fotoğrafları arkadaşlarla paylaşmayı kolaylaştırıyor ve fotoğrafları gönderdiğiniz arkadaşınıza, aynı gezi veya etkinlikte çektikleri fotoğraf ve videoları sizinle paylaşması öneriliyor. Arama önerileri en uygun Etkinlik, Kişi, Yer, Grup ve Kategorilerin yanı sıra son aramaları da gösteriyor ve yeni arama işlevleri kullanıcıların birden fazla arama terimini birleştirerek tam aradıkları fotoğrafları bulmalarına olanak veriyor.

Rahatsız Etme Özelliği, Bildirimler ve Ekran Süresi

iOS 12’de yerleşik olarak bulunan yeni araçlar, kullanıcıların iOS aygıtlarında geçirdikleri süreyi görmelerine ve kontrol altına almalarına yardımcı oluyor. Rahatsız Etme özelliğinin yeni modları belirtilen zaman, yer veya eylemle otomatik olarak sona eriyor ve Yatma Zamanı sırasında Rahatsız Etme özelliği sabah uyanana kadar ekran ışığını kısıp kilit ekranındaki bildirimleri gizleyerek kullanıcıların daha iyi uyumasına yardımcı oluyor.

iOS 12, kesintileri azaltmak için kullanıcılara bildirimlerin iletilme biçimini yönetmelerini sağlayan daha fazla seçenek sunuyor. Kullanıcılar bildirimlerin sessiz bir şekilde iletilmesini veya tamamen kapatılmasını tercih edebiliyorlar. Gruplanmış bildirimler birden fazla bildirimi bir arada görüntülemeyi ve yönetmeyi kolaylaştırıyor.

Ekran Süresi, kullanıcıların uygulamalarda ve internet sitelerinde geçirdikleri süreyi görmelerine ve kontrol altına almalarına yardımcı olacak detaylı bilgiler ve araçlar sunuyor. Günlük ve haftalık Aktivite Raporları; uygulamaların her birinde geçirilen toplam süreyi, uygulama kategorilerine göre kullanım süresini, alınan bildirimlerin sayısını ve iPhone veya iPad’in ne sıklıkla ele alındığını gösteriyor. Ekran Süresi, iCloud’daki Aile İçi Paylaşım özelliğiyle ebeveynlere çocuklarının Aktivite Raporu’na kendi iOS aygıtlarından erişebilme olanağı da veriyor ve örneğin yatma zamanı gibi, çocuğun iOS aygıtının kullanılabileceği zamanı programlamalarını mümkün kılıyor.

Gizlilik ve Güvenlik

Tüm Apple yazılım güncellemelerinde olduğu gibi, gelişmiş gizlilik ve güvenlik iOS 12’de de en büyük öncelik olmaya devam ediyor. Safari’deki gelişmiş Akıllı Takip Koruması, sosyal medyadaki “Beğen? veya “Paylaş? düğmelerinin ve yorum araç takımlarının kullanıcıları izinsiz bir şekilde takip etmelerini engelliyor. Safari ayrıca kullanıcılar internette gezinirken basitleştirilmiş sistem bilgileri sunarak kullanıcıların sistem yapılandırmasına göre takip edilmelerini önlüyor. Bunların yanı sıra Safari, kullanıcılar yeni online hesaplar oluştururken otomatik olarak güçlü parolalar öneriyor, bu parolaları otomatik doldurup saklıyor ve tekrar tekrar kullanılan parolaları işaretleyerek değiştirilmelerini öneriyor.

iOS 12 Uygulamalarına Ek Özellikler

– Apple Books, kitap ve sesli kitapları keşfetmeyi ve okumayı kolaylaştıracak şekilde yeniden tasarlandı. Book Store sekmesi yeni kitapları keşfetmeyi, en sevilen kitaplar listelerinde, özel olarak derlenen koleksiyonlarda ve özel fiyatlı ürünler arasında gezinmeyi kolaylaştırıyor.
– Apple News yeni kanalları ve konu başlıklarını keşfetmeyi ya da doğrudan favorilere geçmeyi kolaylaştıracak şekilde yeniden tasarlandı. Ayrıca iPad’de yeni eklenen kenar çubuğu gezinmeyi daha da kolaylaştırıyor.- Borsa uygulaması iPad’e geliyor ve anlaşılması kolay kur bilgileri ve kaliteli haberlerle piyasalardaki gelişmeleri gösteriyor.
– CarPlay; müzik, mesaj, arama ve araç üreticisine ait uygulamaların yanı sıra üçüncü parti navigasyon uygulamalarının da araç ekranında gösterilmesine olanak veriyor.
– Sesli Notlar şimdi iPad’de de sunuluyor. Kayıt ve düzenlemeler iCloud desteğiyle tüm aygıtlarda eşzamanlanabiliyor. Yeni tasarım, kayıt oluşturmayı, paylaşmayı ve düzenlemeyi kolaylaştırıyor.
– Siri çevirileri 40’tan fazla dili kapsayacak şekilde genişletildi ve şimdi spor, magazin, beslenme konularında daha donanımlı. Siri ayrıca favori fotoğraflarınızı kişiye, yere, etkinliğe, zamana ve konuya göre bulabiliyor.
– iPhone ve Apple Watch’taki Wallet, öğrenci kimlik kartları için destek sunarak kampüsteki her şeye erişmeyi daha pratik hale getiriyor.

iOS 12’nin geliştirici ön sürümü bugünden itibaren developer.apple.com adresinden iOS Geliştirici Programı üyelerine açık olacak. iOS kullanıcıları ise halka açık beta programına bu ayın ilerleyen günlerinde beta.apple.com adresinden erişebilecekler. iOS 12, bu sonbaharda iPhone 5s ve daha yeni iPhone modelleri, tüm iPad Air ve iPad Pro modelleri, iPad (5. nesil), iPad (6. nesil) iPad mini 2 ve daha yeni iPad modelleri ve iPod touch (6. nesil) için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.