Türkiye “internetin babası” Mustafa Akgül’ü kaybetti

 

mustafa akgül
Görsel: Bilkent Üniversitesi

Türkiye’de “internetin babası” olarak kabul edilen, internetin başlatılmasında ve yayılmasında büyük emeği bulunan Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, Akgül’ün alanında uzman, dünyaca ünlü çalışmaları olan saygın bir bilim adamı olduğunu, Türkiye’nin yetiştirdiği kıymetli bir insanı kaybetmenin üzüntüsü içinde olduklarını kaydetti. Atalar, Akgül’ün yaptığı çalışmaların, internet ve bilişim konusunda yaptığı hizmetlerin Türkiye tarafından her zaman anılacağını da vurguladı.

Mustafa Akgül kimdir?

Mustafa Akgül, 10 Mayıs 1948 tarihinde doğdu, 1970’de ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden, 1974 ODTÜ Matematik Bölümünden mezun oldu, 1981’de Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı.

İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu üyelikleri ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapan Akgül, İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerinde de bulundu.

İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer alan Akgül, ilk basılı Türkçe internet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarıydı.

University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapan Akgül, 1987’den beri Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışıyordu.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER