Intel’in Ultrabook adı verilen dizüstü bilgisayar serisi için biraz daha vakit var gibi görünüyor, ancak şirket kullanıcılarının hatırı sayılır güce sahip ultra ince dizüstü bilgisayarların tadına bakması için onları Ivy Bridge’in çıkışına kadar bekletmiyor. Her biri 17 W’lık TDP değerine sahip olan yeni ultra düşük voltajlı CPU üçlüsü şirketin kataloguna eklendi.

Bunlardan ilki olan üst sınıf Core i7-2677M’in her bir çekirdeği 1.8 GHz hızda çalışıyor, ancak 2.9 GHz’e kadar çalışma imkânına sahip. i7-2637M ise 1.7 GHz’lik varsayılan ve 2.8 GHz’lik Turbo Boost altında çalışma frekans değerlerine sahip. i5-2557M ise 1.7 GHz / 2.7 GHz hız aralığına, 3 MB L3 ön belleğine sahip. Tüm bu üç 64-bit, 32 nm işlemciler ayrıca entegre grafik işlemcileri de barındırıyor. 350 MHz’lik temel frekans değerine sahip olan grafik işlemcilerin hızları 1.2 GHz’e kadar yükseltilebiliyor. Donanım üreticileri bu yeni işlemci seçeneklerine çok yakında gelecek nesil dizüstü bilgisayarlarında yer vermeye başlayacak.

MacBook Air’ın da bu yeni işlemcilerin tadına bakacağı iddia ediliyor. CNET ise, ASUS’un çok yakında çıkacak 1000$ altı ultra ince dizüstü bilgisayarı UX21’de Core i5-2557M’in bulunacağını bildiriyor.

İlgili – CNET
İlgili – Intel (1)
İlgili – Intel (2)
İlgili – Intel (3)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz