Intel RealSense ID yüz tanıma cihazını tanıttı

Derinlik algılamalı kamera teknolojisi RealSense başka bir amaç için kullanımda

Intel, RealSense derinlik algılama teknolojisine dayanan bir yüz tanıma çözümü olan RealSense ID’yi perşembe günü duyurdu. RealSense, dokunmasız etkileşim için Kinect tarzı bir kamera olarak yola çıkmıştı, ancak RealSense ID, Intel’in kamera işini öncelikle güvenli, cihaz üzerinde yüz tanımaya doğru yeniden konumlandırma girişimi gibi görünüyor. Aynı zamanda potansiyel olarak şirketi tartışmalı çapraz ateşe sokuyor.

RealSense ID, yüzleri tanımlamak için bir sinir ağı, yonga üzerinde özel bir sistem ve kullanıcı verilerini şifreleyen ve işleyen güvenli bir unsur içeren Intel’in derinlik algılama teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Cihazın zamanla yüz kılları, çeşitli cilt tonları ve yüz maskeleri etrafında çalışarak bir yüzü öğrenmesi ve ona uyum sağlaması gerekiyor. Teknoloji, diğer ürünlere entegre edilebilen bir modülde veya bir bilgisayara takılabilen bağımsız bir çevre birimi olarak kullanılabiliyor.

Intel’in RealSense teknolojisi, yıllardır ortalıkta dolaşıyor. Yüzünüzü Fallout 4’e yerleştirmek gibi tuhaf ve bir o kadar teknik kullanım durumlarında ve Windows Hello ile bir dizüstü bilgisayarın kilidini açmak gibi daha kullanışlı durumlarda görmüştük. Intel, bu yeni RealSense uygulamasının ATM’ler, kayıtlar ve akıllı kilitler gibi çeşitli kurulumlarda kullanılabileceğini dile getiriyor. Şirketin bahsetmediği şey ise, yüz tanımanın diğer popüler kullanımları senaryoları oluyor. Hükümetler ve kanun uygulayıcı kurumlar insanları izliyor ve profillerini çıkarıyor.

intel realsense id

Intel, RealSense’i eğitmek için daha çeşitli yüz örnekleri oluşturarak RealSense ID ile ilgili önyargı olasılığını gidermek için adımlar attı. Intel, VentureBeat sitesine verdiği demeçte “Asya, Avrupa ve Orta Doğu Afrika’daki tüm etnik kökenlerden kapsamlı veri toplama işlemi gerçekleştirdik.” dedi. Intel, RealSense ID’nin bir kişinin yanlış bir şekilde tanımlanması için milyonda bir şansa sahip olduğunu söylüyor, ancak dışarıdaki araştırmacıların kusur bulup bulmadığını beklemek ve görmek zorundayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook ve Instagram iOS uygulamalarında belli edilen ücretsiz kullanım ve izleme ilişkisi

Intel RealSense ile ilgili bir çözüm daha

Yüz tanıma, Intel’in RealSense için hayal ettiği tek gelecek değil. Bu yılki dijital CES için şirket, parmağınızı dokunmak yerine üzerine getirerek dokunmatik ekranla etkileşim kurmanıza olanak tanıyan, Intel’in RealSense Derinlik Kamerasını kullanan RealSense Dokunmatik Kontrol Yazılımını (TCS) duyurdu. Yüz tanıma gibi, yeni uygulama hâlâ bir pandemiyle uğraşan bir dünya için çok anlam ifade ediyor ve RealSense’in hareket denetleyicisinin geçmişine hâlâ biraz yer olduğunu gösteriyor.

Intel’in RealSense ID çevre birimi için 99 dolara ön sipariş verilebilir. RealSense ID Modülü 750 dolar karşılığında 10’luk bir pakette de mevcut. Intel, mart ayında dağıtımlara başlamayı planlıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 Portekiz GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP yapılamamıştı. F1...

Discovery Plus içerikleri BluTV uygulamasında yer bulmaya başladı

Discovery, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru orijinal içeriklerini barındıran bir isteğe göre video izleme servisi olan Discovery Plus'ı faaliyete geçirmişti. Başta ABD olmak üzere çeşitli...