Intel CEO’sundan çip kıtlığı açıklaması

Intel CEO’su Pat Gelsinger, Taipei’de düzenlenen Computex 2021 kapsamında gerçekleştirilen sanal oturumda yaptığı konuşmada küresel çip kıtlığının birkaç yıl daha devam edebileceğini belirtti. İnsanların evden çalışması ve eğitim görmesi nedeniyle akıllı telefon ve tabletlere olan talebin artması nedeniyle bu cihazlarda kullanılan çiplere yönelik talep de yükselmişti.

Çip pazarında işlerin yeniden normale dönmesinin de zaman alabileceği belirtiliyor. Gelsinger yaşanan sorunları aşmak için adım attıklarını, ancak ekosistemin tüm sorunların üzerinden gelmesinin birkaç yıl sürebileceğini dile getirdi.

Intel’den mart ayında yapılan açıklamada, ABD’nin Arizona eyaletinde 20 milyar dolar yatırımla iki fabrikanın inşa edileceği belirtilmişti. Şirket böylelikle kendi çip tasarımlarını somut bileşenlere dönüştürmeye çalışan markalara ulaşmayı hedefliyor.

Kontratlı üretici hâline gelmek ve elindeki döküm mimarisini başka şirketlere açmak, Intel’e yeni bir gelir kapısı açabilir. TSMC ve Samsung, bu konuda akıllara gelen ilk iki marka konumunda. TSMC Apple’ın A ve M serisi işlemcileri ile MediaTek’in Dimensity işlemcilerini üretiyor. Samsung ise Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerinin üretimini gerçekleştiriyor.

Gelişmiş çiplerin üçte ikisinden fazlasının üretimi Asya ülkelerinde gerçekleştiriliyor. ABD ise kendi ihtiyacı olan üretimin kendi topraklarında gerçekleştirilmesini hedefliyor. Intel CEO’su Gelsinger, ABD ve Avrupa’da farklı noktalarda üretim yaparak sürdürülebilir bir çip ekosistemi oluşturmayı amaçladıklarını dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER