Instagram web sitesi yeni eklenen kenar çubuğuyla şimdi daha kullanışlı

Instagram’ın CEO’su bir iPad uygulamasının şirket için büyük bir öncelik olmadığını, ancak en azından büyük ekranlarda kullanıcı deneyimini daha iyi hâle getirmek için bir şeyler yaptığını açıkça belirtmişti. Yeni Instagram tasarımını masaüstünde görmeye başladık. Bu yeni tasarımda yanlarında etiketlerin yer almadığı üstteki düğmeler yerine arama, keşfetme, mesajlar ve bildirimler gibi sayfalara bağlantılar içeren bir kenar çubuğu bulunuyor.

Yeni tasarım Twitter’ın mevcut masaüstü tasarımıyla çeşitli benzerlikler taşıyor. Kenar çubuğu sayesinde kontrollerin ne işe yaradığını görmek biraz daha kolay oluyor. Bu sayede ayarlara, kayıtlı gönderilerinize kolayca erişebilirsiniz. Hesap değiştirme işlemi de kolaylaştı. Bu yetenek profil resmine gizlenmek yerine sol alt köşedeki “Daha fazla” menüsüne taşındı.

Instagram web sitesindeki yenilikleri herkese sunacak gibi

Meta, bu yeni tasarımın herkes için sunulmadığını söylüyor, ancak The Verge sitesine yaptığı açıklamada, “Her zaman insanlar için Instagram.com web deneyimini iyileştirmenin yolları üzerinde çalışıyoruz. Yakın zamanda Instagram.com’u modernize etmek için navigasyonu iyileştirme, video deneyimini optimize etme ve DM’ye daha sürükleyici bir yol sunma gibi güncellemeler yaptık.” ifadesine yer veriyor.

Tabii ki, bu yenilenmiş masaüstü sitesi tasarım tabletler için yerel uygulamanın sunduğu deneyimi yaşatmayacaktır. Ancak o yöne doğru atılmış isabetli bir adım olarak nitelendirilebilir. Instagram web deneyimini yavaş ve emin adımlarla geliştiriyor. Daha önce masaüstü web sitesi üzerinden fotoğraf ve video yükleme imkanını getirmiş olan sosyal ağ, bizim de deneyimlemeye başladığımız yeni tasarımla kesinlikle daha da rahat ettiriyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun