Instagram Keşfet bölümü için hassas içerik ayarı filtreleri getiriyor

Facebook, Instagram Keşfet sekmenizde hassas nitelik taşıyabilecek içerin ne kadar süre boyunca gösterileceğini sınırlamanıza olanak tanıyan yeni bir ayarı duyurdu.

Facebook’a göre, yeni Hassas İçerik Kontrolü ayarı, “üzücü veya rahatsız edici” olabilecek “bazı hassas içerik türlerini az ya da çok görmenizi” sağlayacak. “İzin Ver”, “Sınır (Varsayılan)” ve “Daha Fazlasını Sınırla” olmak üzere üç düzey doğrultusunda ne kadar içeriğin gösterileceği veya gösterilmeyeceği şu an için oldukça belirsiz görünüyor.

Hassas İçerik Kontrolü destek sayfasında Instagram, hassas içeriğin müstehcen veya şiddet içeren gönderilerin yanı sıra tütün veya ilaç kullanımı gibi şeyleri tanıtan gönderileri içerebileceğini söylüyor. Facebook, bu ayarın, Topluluk Kuralları‘na değil, Keşfet sayfasında nelerin gösterilebileceğini yöneten Öneri Yönergelerine dayandığı konusunda net bir açıklama yapıyor.

Facebook kurallarını tamamen ihlal eden gönderiler kaldırılmaya devam edecek. Hassas İçerik Kontrolü ise kullanıcılara Keşfet sekmesinde üzücü olabilecek içeriğe ne kadar maruz kalmak istedikleri konusunda daha fazla seçenek sunuyor. Örneğin, Facebook, bir kavgayı gösteren içeriğin veya şeffaf giysiler içindeki kişilerin “hassas” olarak değerlendirilebileceğini ve bu nedenle hassas içerik sınırlarına sahip kişiler için bunların Keşfet sayfasında görünmeyeceğini söylüyor. Bununla birlikte,  şiddet veya çıplaklık içeren içerikler siteden kaldırılacak ve Hassas İçerik Kontrolü “İzin Ver” olarak ayarlanmış olanlar için bile bunlar gösterilmeyecektir.

Facebook’a göre söz konusu ayara, profilinize gidip ardından Ayarlar > Hesap > Hassas İçerik Kontrolü yolunu takip ederek erişilebilirsiniz. Özellik henüz tüm kullanıcılara sunulmuş görünmüyor, ancak zaman içinde tüm kullanıcılar için açılmış olacaktır. Facebook, hassas içeriğe izin verme ayarının 18 yaşın altındaki kişiler tarafından kullanılamayabileceğini söylüyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Okul için teknolojik ürün tavsiyeleri – Video

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinin ardından üniversitelerde de eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okullar açılmış olsa da, alışverişler devam ediyor,...

Zynga’dan Snap Games için ReVamp adlı Among Us klonu

Zynga, cuma günü yaptığı duyuruyla Snapchat'in oyun platformuna ReVamp adlı bir sosyal aldatma oyununu çok yakında getireceğini duyurdu. Among Us gibi oyunların popülerliğinden ilham...

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...