Instagram kullanıcıları için yeni bir arama özelliği

Instagram pek çok kullanıcının beklediği anahtar kelimeyle arama özelliğini sonunda dağıtıma çıkardı. Şimdiye kadar Instagram’da bir fotoğraf veya video bulmanın yolu kullanıcı adı, etiket veya mekan aramaktı. Ancak artık anahtar kelime arama özelliğiyle bir seçenek daha sunuluyor. Bu özellikten ilk etapta Instagram’ı İngilizce kullananlar yararlanacak.

Bu yeni özelliğin temelinde hangi algoritmaların olduğu konusunda bilgi verilmedi. Sonuçlarda hangi içeriklerin nasıl bir sıralama içinde gösterileceği konusunda da bilgi paylaşılmadı. Şirket sadece içerik türü, fotoğraf altı yazısı ve paylaşım zamanı gibi faktörlerin değerlendirilebileceğini belirtti.

Instagram’ın bu özelliğinin temelinde makine öğrenmesi teknolojisi bulunuyor. Sosyal ağ, anahtar kelimeyle yapılan arama sonuçlarını ızgara görünümünde gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motorola Moto G60 ve G40 Fusion benchmark testinden geçti

Instagram, anahtar kelimeyle arama özelliğini daha önce belirttiğimiz gibi sınırlı ölçekte sunacak. Kullanıcılar ilk etapta genel ilgi alanları çerçevesinde anahtar kelimelerle arama yapabilecek. Ancak bu kelimelerin Instagram’ın kurallarını ihlâl etmemesi gerekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...