Instagram alışveriş sekmesinin yerini değiştiriyor

google news abone ol

Instagram alışveriş sekmesi olmayan ana sayfa tasarımını test etmeye başladı. Bu test, sosyal ağın çevrimiçi alışveriş konusuna yaklaşımında önemli bir değişiklik yaşanabileceğinin sinyalini veriyor.

Bazı Instagram kullanıcıları, ekranın alt kısmındaki araç çubuğunda alışveriş sekmesinin yerine bildirimler sekmesini görüyor. Alışveriş sekmesinin ikonu ise ikinci menüye taşındı. Bu menüde ayarlar ve kaydedilenler gibi seçenekler de yer alıyor.

Meta tarafından The Verge sitesine gönderilen açıklamada, söz konusu değişikliklerin sınırlı bir test çerçevesinde gerçekleştirildiği doğrulandı. Anne Yeh imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Instagram deneyiminizi kolaylaştırmaya yönelik sürekli çalışmamız çerçevesinde ekranın altında yer alan navigasyon çubuğunda bazı değişiklikleri küçük bir grupla test ediyoruz.”

Alışveriş özelliklerinden uzaklaşan Instagram’ın sekmelerin yerini değiştirme kararının da bilinçli olduğu söylenebilir. Bir süre önce The Information’da yayınlanan bir haberde sosyal ağın e-ticaret yaklaşımını değiştirdiği ve bu doğrultuda 2023’ün mart ayında kullanıcıları alışveriş sayfasına yönlendiren butonun da kaldırılacağı belirtilmişti. Haberde Instagram’ın alışveriş konusundaki odak noktasının Meta’nın reklam gelirini artırmak olduğunun da altı çizilmişti.

Son birkaç yıldır Instagram alışveriş sekmesi gibi özelliklerle kullanıcıların uygulamadan çıkmadan bir şeyler satın alabileceği bir platforma dönüşmeye yönelik adım atmıştı. Instagram yeni markaların keşfi için faydalı bir yer olsa da, alışveriş çalışmalarının geri dönüşü Meta’nın beklentilerini karşılamamış gibi görünüyor.

Yine de, Meta alışveriş ekseninde yeni özellikler eklemeye de devam etmişti. Müşteri hizmetlerinin Instagram Direct üzerinden işletilebilmesi gibi imkanlar bu dönemde kullanıcılara sunulmuştu.

Meta’dan The Verge sitesine gönderilen açıklamada da ticaretin Instagram için önemini koruduğuna ve insanların ürün keşfini ya da satın almasını kolaylaştıracak özelliklerin sunumunun süreceği belirtildi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk ve Apple arasındaki gerilim bir tweet ile açığa çıktı

Elon Musk, Apple'ın bilinmeyen nedenlerle Twitter'ı iOS App Store'da "kısıtlamakla" tehdit ettiğini iddia ediyor. Bu, Musk'ın Apple'ın platformda "reklamları büyük ölçüde durdurduğunu" söylediği bir...

Galaxy S22 ve Z Fold 4’te fiyat fırsatı N11’de (Günün Fırsatları)

Yeni bir akıllı telefon satın almayı düşünüyorsanız ve bütçe konusunda herhangi bir limitiniz yoksa, Samsung'un 2022 model iki amiral gemisi telefonu N11'de indirimli olarak...

Xiaomi 13 serisinin resmi tanıtım tarihi belli oldu

Xiaomi bu yıl, amiral gemisi akıllı telefonlarını geçen yıla göre biraz daha erken tanıtmaya karar verdi. Hatırlayacak olursanız, Xiaomi 12 serisinin Çin lansmanı Aralık...

Elon Musk: Twitter’a yeni kullanıcı kaydı tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Bundan bir ay önce Twitter'ı devralan Elon Musk, mikro blog servisinin yeni kullanıcı kaydında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti. Kişisel hesabından platformun...

ÖNE ÇIKANLAR