İlk video oyun konsolunun mucidi Ralph Baer hayatını kaybetti

ralph-baer-081214

Pek çok kişi tarafından “video oyunların babası” olarak anılan Ralph Baer, 92 yaşında hayatını kaybetti. Almanya’dan ABD’ye göçen mucit, 1960’lı yılların sonunda ilk video oyun konsolunu icat etmiş ve icadına “Brown Box” (Kahverengi Kutu) ismini vermişti. Bu konsol 1972’da Magnavox Odyssey adını almıştı.

Cihazın günümüzdeki ev oyun konsolları için bir ozalit kopya niteliği taşıdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Kumandalarla yönetilen bir kutu içindeki bilgisayarın televizyona bağlanması fikri, oyunlarla ilgili herkesin aşina olduğu bir kurulum. Ralph Baer aynı zamanda “light gun” olarak bilinen ve silahlı oyunlarda kullanılan özel kumandanın da mucidi olarak tanınıyor. Pek çok kişi “light gun” için “ilk ek video oyun aksesuarı” nitelemesinde bulunuyor. 2006 yılında dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından Ulusal Teknoloji Madalyası’na layık görülen Baer, 2008 yılında da oyun geliştiricileri tarafından Öncülük Ödülü ile onurlandırılmıştı.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 büyük tasarım yenilikleri ve güvenlik özellikleri ile geliyor

Google'ın 2014'ten bu yana en radikal kullanıcı arayüzü değişikliği Android 12 ile birlikte duyuruldu. Android 12'nin yepyeni bir tasarım diliyle geleceği bir süredir konuşuluyordu...

MediaMarkt’tan futbol heyecanını artıracak fırsatlar

Süper Lig geçtiğimiz hafta sonu bitti, şampiyon ve ligden düşen takımlar belli oldu. Diğer ülke ligleri de yavaş yavaş neticeye kavuşuyor. Neyse ki, futbol...