Huawei FreeBuds 5 İncelemesi

Sıra dışı tasarım, yüksek çözünürlüklü ses!

Huawei, yakın zamanda Türkiye piyasasına giriş yapan Watch Ultimate ile akıllı saatler tarafına çıtayı hangi seviyeye çıkardığını açık biçimde gösterdi. Ülkemizde de yoğun ilgi gören bu akıllı saat ile aynı zamanda, yepyeni kablosuz kulaklık FreeBuds 5 de piyasaya çıktı. FreeBuds 5 de, Watch Ultimate’ı akıllı saatler tarafında yaptığını yapıyor, farklı tasarımı ve güçlü özellikleriyle kablosuz kulaklıklar arenasında yeni bir sayfa açıyor. Son birkaç gündür yoğun şekilde kullandığımız bu tam kablosuz kulaklık modeli, özellikle sıra dışı tasarımıyla ilgi çekiyor. Bunun üstüne kaliteli ses donanımı ve yüksek kaliteli ses kodlayıcılarını destekleme, aktif gürültü engelleme, uzun pil ömrü gibi özelliklere sahip. Huawei FreeBuds 5 inceleme yazısı ve videosunda, en yeni Huawei kablosuz kulaklığı ile ilgili detaylar ve yorumlar yer alıyor.

Huawei FreeBuds 5 İncelemesi

Huawei FreeBuds 5

 • Yüksek Çözünürlüklü Ses
 • Kulakla Eşsiz Uyum
 • 30 Saat Pil Ömrü

Huawei FreeBuds 5 inceleme: Tasarım ve Özellikler

Huawei FreeBuds 5, en büyük yeniliği öncelikle tasarımında yapıyor. Selefi olarak nitelendirebileceğimiz FreeBuds 3 ve FreeBuds 4 modellerine baktığımızda, o kulaklıkların daha geleneksel bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. İnce ve uzun gövde ve açık uçlu yapıda kulaklık olmak üzere iki yapı mevcut. Şimdiyse, su damlası biçiminde bir gövde tasarımını ve yine bununla uyumlu bir kulaklık bölümü tasarımını görüyoruz.

huawei freebuds 5 inceleme

“Su damlası”na benzeyen bu tasarım FreeBuds 5’i daha rahat kullanılabilir bir hâle getiriyor. Sadece 5.4 gram ağırlığıyla kulaklık tekleri fazlasıyla hafif. Üstelik kulaklığın yüzey alanı daha genişlediği için ağırlık da bu gövdeye daha iyi biçimde yayılıyor. Sonuçta uzun süreli kullanımlarda kulaklıkların yarattığı baskı azalıyor. Gerçekten de FreeBuds 5’i taktığımızda kulaklarımızda fazla ağırlık hissetmedi. Hatta belli bir süre sonra kulaklıklar sanki kulakta yokmuş hissi yaratıyor.

Açık uçlu tasarımıyla, bu tarz kulaklıkları beğenenler memnun olacaktır. Tabii ki, bu tasarım tek bir boyutu getiriyor ve herkesin kulaklarına tam oturmayabilir. Ben, uyum konusunda herhangi bir sorun yaşamadım. Bununla birlikte, kulaklarımın büyüklüğü tam olarak aynı olmadığı için, sağ kulağımda hafif bir gevşeklik hissettim. Ancak bu da çok sert hareketlerde bulunmadıkça kulaklıkların yerinden fırlamasına neden olmuyor. Bu arada Huawei, diğer açık uçlu tasarımlara sahip kulaklıklarda görmediğimiz biçimde, kutuya birkaç çift kılıf eklemiş. Eskiden, kulaklıklarda bu tarz kılıflar görürdük. Bu kılıfların uygun olanını takarak FreeBuds 5’in kulaklarınıza biraz daha iyi şekilde oturmasını sağlayabilirsiniz.

huawei freebuds 5 inceleme

FreeBuds 5’in yeni tasarımı, içerideki bileşenleri yerleştirme konusunda Huawei’nin de işini kolaylaştırıyor. Bir kulaklık temel olarak sürücü, kontrol ünitesi ve pilden oluşur. Su damlası biçiminde tasarım sayesinde pil, gövdenin alt kısmına, kontrol ünitesi ortasına ve sürücü birimi de kulaklık bölümüne yerleştirilebiliyor. Pil için daha fazla yerin olması, daha yüksek kapasiteli pile yer vermeyi sağlıyor. Üstelik pil ünitesinin sürücüden uzaklaştırılması, kulaklıklarda gördüğümüz tarzda elektrik sesinin de azalmasını sağlıyor.

Kulaklıkların dışına bakan kısmı, dokunmatik yüzeye sahip. Daha önceki FreeBuds serisi kulaklıklarda gördüğümüz tarzda, çeşitli dokunmatik kontroller var. Bu yüzey alanının geniş olması, dokunmatik hareketlerin daha rahat şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. Parmağınızı kaydırarak ses seviyesini ayarlayabilir, çift tıklatarak ses çalma ve duraklatma işlevlerini yerine getirebilirsiniz. Ayrıca gelen bir telefon çağrısını da çift tıklatarak yanıtlamak veya sonlandırmak da mümkün. Tıklatıp basılı tutarak ise aktif gürültü engellemeyi etkinleştirip devre dışı bırakabilir veya gelen telefon çağrılarını reddebilirsiniz. Telefonunuza yükleyeceğiniz AI Life uygulaması aracılığıyla dokunmatik kontrolleri özelleştirme imkanınız da var.

huawei freebuds 5 inceleme

Huawei FreeBuds 5, IPX4 ile derecelendirilen bir dayanıklılığa sahip. Su veya diğer sıvı sıçramalarına ve temasa dayanıklı. Yağmurlu günlerde dışarıda yapacağınız antrenmanlarda kulaklıkları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Spor yaparken kulaklarınızda oluşan ter de FreeBuds 5’i etkilemeyecektir. Üstelik terden dolayı kulaklarınızda bir kayma oluşturmuyor.

Şart kutusu da kulaklıklar gibi yenilenmiş bir tasarıma sahip. Biraz yumurtayı andıran tasarımıyla gerçekten de ilgi çekici ve eğlenceli görünüyor. 50,1 mm’lik genişlik ve 66,6 mm’lik uzunluğuyla, şimdiye kadar gördüğümüz şarj kutularından biraz daha farklı formda, buna rağmen cepte taşımakta herhangi bir sıkıntı yok. Kapak kısmı, kutunun ortasına kadar uzanıyor. Aslında bu durum, baş parmakla fazla itmeye gerek kalmadan kapağı açmayı kolaylaştırıyor. Kulaklıkları yerinden çıkarmak da kolay. Baş parmağınızla hafifçe arkaya doğru ittiğinizde yuvalarından ayrılıyor. Daha sonra yerinden düşürmeden her bir teki alabilir ve kulaklarınıza takabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, yerine yerleştirmek de aynı şekilde kolay.

Kapağın hemen altında, şarj durumunu gösteren LED lamba var. Alt kenarda şarj için eklenmiş bir USB-C portu bulunuyor. Sağ kenarda, kapağın hemen altında eşleştirme düğmesini görüyoruz. Arka taraf yassı biçimde tasarlanmış. Bu da şarj kutusunu herhangi bir yüzeye rahatlıkla koymanıza izin veriyor. Şarj kutusu, tek başına 45 gram, kulaklıklarla birlikte 55 gram civarında bir ağırlığa sahip. Bu değerlerin de bir şarj kutusu için yeteri kadar düşük seviyede kaldığını söyleyebiliriz.

huawei freebuds 5 inceleme

FreeBuds 5’in Türkiye’de iki renk seçeneği piyasaya sunuluyor: Beyaz ve Gümüş Orman. Huawei bize test için Gümüş Orman renkli modeli gönderdi. FreeBuds 4, FreeBuds Pro ve Pro 2 modellerinden bu rengi biliyor ve seviyoruz. FreeBuds 5’in yenilenmiş kulaklık ve şarj kutusu tasarımıyla birleştiğinde, gümüş orman renkli seçenek gerçekten de göz alıcı ve çekici görünüyor.

Huawei FreeBuds 5 inceleme: Ses, Gürültü Engelleme, Bağlantı Özellikleri

FreeBuds 5, tasarım gibi ses donanımı tarafında da dikkate değer yeniliklere sahip. Öncelikle her bir kulaklık tekinde, 11mm’lik çift manyetik sürücüler bulunuyor. Bu sayede daha yüksek bir manyetik akı yoğunluğu sağlanıyor ve bas sistemine ekstra omph katkısı sağlanıyor. Ses tarafında önemli özelliklerden birisi de yüksek çözünürlüklü (Hi-Res), kayıpsız ses desteği sunması. SBC, AAC, Apt-X, Qualcomm aptX HD gibi formatları yanında L2HC ve LDAC gibi, 990 kbps gibi bit oranlarında iletim yapabilen ses formatlarını destekliyor.

huawei freebuds 5 inceleme

990 kbps, çoğu kulaklıklarda gördüğümüz SBC veya AAC’nin desteklediği 320 kbps’nin yaklaşık üç katı. Nasıl görüntü tarafında 1080p veya 4K videolar farklıysa, benzer bir durumun burada da ses tarafında yaşandığını söyleyebiliriz.

Tabii ki, FreeBuds 5’in bu Hi-Res desteğinden yararlanmak için, kulaklıkları birlikte kullandığınız cihazın da bu desteğe sahip olması, aynı zamanda bu formatta içeriklerin dinlenmesi gerekiyor. Test ederken birlikte kullandığımız Huawei P50 Pro bu desteğe sahip. AI Life içinden LDAC formatını etkinleştirdiğimizde, seslerin netliğinin biraz daha artırıldığını, basların ve tizlerin dengelendiğini hissediyoruz. Bununla birlikte, yüksek çözünürlüklü ses, yüksek hızlı bağlantı gerektirdiği için, cihaz ile kulaklık arasıdaki Bluetooth bağlantısının sağlıklı olması gerekiyor. Ana cihazdan uzaklaşmaya başladığınızda, daha düşük çözünürlüklü formata göre kesinti biraz daha çabuk gerçekleşebilir.

huawei freebuds 5 inceleme

Ses çıkış şiddeti birçok kullanıcı için tatmin edici olacaktır. Ancak bizim gibi, çok yüksek sesle müzik dinlemeyi sevenlerdenseniz, maksimum ses şiddetinin biraz daha yüksek olmasının iyi olacağını düşünebilirsiniz. FreeBuds 5’in ayarlarını yönetebileceğiniz AI Life uygulaması içinde Ses kalitesi ve efektler adında bir bölüm var. Burada Varsayılan, Basları yükselt, Tizleri yükselt ve Sesler olmak üzere dört temel ayar var. Varsayılan içinde, frekanslar genelinde dengeli bir dağılım varken, sunulan üç farklı özel ayarda sırasıyla düşük, yüksek ve orta frekanslara odaklanılıyor. Müzik dinlerken hangisinin ön planda olmasını istiyorsanız, buna göre seçim yapabilirsiniz.

Üstelik Huawei, bununla sınırlı kalmıyor, kendi ses profillerinizi oluşturmanıza izin veriyor. Aynı sayfada bulunan “+” simgesine tıklattığınızda, karşınıza 10 bantlı ekolayzır çıkacak. Buradan her bir frekans bandının seviyesini, dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Eskiden otomobil ses sistemlerinde bu türde ayar yapmaya izin veren bölümler olurdu. İşte Huawei, bunun bir benzerini sunuyor ve bir şekilde eskiyi yad etmemizi sağlıyor. Örneğin, çok fazla davul ve bunun gibi vurmalı çalgıları içeren bir parça dinliyor ve bunları hissetmek istiyorsanız, düşük frekansların seviyesini yükseltebilirsiniz. Pop parçalarında vokalleri belirginleştirmek için orta frekanslara yoğunlaşabilirsiniz. Keman ve benzeri çalgıların performansını ön plana çıkarmak için de yüksek frekansları artırma yoluna gidebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu profilleri kaydederek daha sonra yeniden kolaylıkla etkinleştirebilirsiniz.

huawei freebuds 5 inceleme

Ses kalitesi ve efektler bölümünde, “Bağlantı kalitesine öncelik ver” ve “Ses kalitesine öncelik ver” şeklinde iki ayar göreceksiniz. Aslında bu durum, yukarıda bahsettiğimiz Hi-Res desteğini etkinleştirmeye yarıyor. Ses kalitesine öncelik vermeyi seçerseniz, yüksek iletim hızlı ve çözünürlüklü formata geçiş yapılıyor. Eğer bağlı cihaz biraz uzaktaysa ve sürekli bağlı kalmak isterseniz, bağlantı kalitesine öncelik vererek daha düşük formata geri dönüş yapabilirsiniz. Öte yandan aynı bölümünde HD aramalar şeklinde bir seçenek daha var. Bunu etkinleştirerek telefon görüşmelerinde sesin netliğini daha da artırabilirsiniz.

Açık uçlu tasarıma sahip olan kulaklıklarda aktif gürültü engelleme pek alışılmış bir özellik değildir. Ancak Huawei, bu tarz ürünlerini tercih edenleri de kullanışlı özellikten mahrum bırakmıyor. Tasarıma bağlı olarak kulak kanalı tamamen kapanmadığı için, ses fiziksel olarak öyle ya da böyle kulak kanallarından içeri sızıyor. Ancak Huawei FreeBuds 5, sahip olduğu üç mikrofonlu sistem ve derin sinir ağı algoritmasıyla kulak kanalına sızan sesi doğru şekilde alıyor ve bunu bastıracak biçimde çalışıyor.

Kapalı uçlu tasarıma sahip olan kulaklıklarda gördüğümüze nazaran biraz daha düşük ses şiddeti filtresi var. Yani, ses seviyesi belli bir seviyenin üstünde olan sesler daha rahat duyuluyor. Eğer bulunduğunuz ortamda, kısık sesle çalan bir radyo varsa, bunu yine duymaya devam edebilirsiniz. Ancak sokaktan gelen gürültünün sesi, büyük oranda bastırılacaktır. Benzer şekilde metro, otobüs, uçak gibi araçlarda motor gürültüsü de dikkate değer oranda filtreleniyor. Böylelikle podcast, vb. içeriklere daha rahat biçimde odaklanıyorsunuz.

Kulaklıklar aktif değilken kulaklarınızda kalmaya devam ettiğinde de, dışarının sesini duyma konusunda sıkıntı yok. Kulaklıkları çıkarıp daha sonra takarak yazı yazarken bulunduğum açık olan TV’nin sesindeki farkı gözlemlemeye çalıştım. Aradaki fark yok denecek kadar az görünüyor. Bu durum, yolda yürürken veya otomobil kullanırken kulaklıkların, aktif olarak bir şeyler dinlemeseniz bile kulaklarınızda kalmasında herhangi bir sıkıntı çıkarmayacaktır.

Yukarıda sözünü ettiğimiz AI Life uygulaması içinde Gürültü engelleme şeklinde bir ayar var. Bunu açtığınızda üç farklı gürültü engelleme modunu göreceksiniz. Dinamik modu seçili bırakabilirsiniz. Bu mod aktif olduğunda gürültü engelleme seviyesi çevrenize göre otomatik olarak ayarlanıyor. Genel mod ise sokak, uçak, metro gibi hafif gürültülü yerler için kullanışlı olacaktır. Sıcak mod ise, kütüphane ve bunun gibi, fazla sesli olmayan ortamlarda işe yarayacaktır. Eğer böyle bir ortamdaysanız ve işinize yoğunlaşmanızı sağlayacak türde sessizlik isterseniz, bu modu seçebilirsiniz. Gürültü engellemenin aktifleştirilmesi ve devre dışı bırakılmasını, her bir kulaklık tekinin dışına hafifçe dokunup bekleterek de gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda iki farklı yerde AI Life uygulamasının adını geçirdik. Bu uygulama, diğer Huawei aksesuarları gibi FreeBuds 5’in de kontrollerini yapmayı sağlıyor. AI Life uygulaması Huawei AppGallery’de ve Apple App Store’da mevcut. Android telefon kullanıcıları da öncelikle AppGallery’yi telefonlarına kurarak daha sonra AI Life’ı bu mağazadan edinebilirler.

Huawei FreeBuds 5 İncelemesi

Huawei FreeBuds 5 Bluetooth 5.2 desteğine sahip. Böylelikle bağlı cihazla hızlı ve düşük enerji tüketimiyle bağlantı kurabiliyor. Kulaklıkları kutusundan çıkarıp kulaklarınıza taktıktan hemen sonra bağlı cihazla hızlı şekilde yeniden bağlantı kuruluyor. Bluetooth 5.2’nin varlığı aynı anda iki cihazla aktif şekilde bağlantı kurma imkanını veriyor. AI Life’daki Bağlantı Merkezi üzerinden bağlı cihazların yönetimini yapabilirsiniz. Tercih edilen cihaz bölümünen eşleştirilen cihazlardan hangisine öncelik verileceğini belirleyebilir veya buna kulaklıkların kendisinin karar vermesini sağlayabilirsiniz.

Kulaklıkları Bul da AI Life içinde gördüğümüz kullanışlı özelliklerden bir tanesi. Eğer kulaklık teklerinden biri veya ikisi yakın bir yerde kaybolduysa, uygulama içinden seslerini çaldırarak yerlerini daha kolay tespit edebilirsiniz. Öte yandan Haritada bul gibi, kulaklıkların bağlı olduğu son yeri haritada gösteren bir özellik de var.

Kulaklık güncellemesini AI Life uygulamasından yapabilirsiniz. Ayarlar içinde ise giyme algılamanın açılıp kapatılması, oyunlarda ses gecikmesini azaltan dinamik gecikmenin açılması gibi çeşitli ayarları görüyoruz. Ayrıca aktif olan HD Bluetooth ses kod çözücüsü de burada gösteriliyor.

Huawei FreeBuds 5 inceleme: Pil

FreeBuds 5’in değişen tasarımının her bir kulaklık tekinde daha yüksek kapasiteli pile imkan tanıdığını belirtmiştik. Bunun sonucunda, FreeBuds 4 ile karşılaştırıldığında pil ömrü değerlerinde artış görüyoruz.

huawei freebuds 5 inceleme

Huawei, FreeBuds 5 kulaklıkların tek bir şarjla, aktif gürültü engelleme açıkken 3.5 saat, aktif gürültü engelleme kapalıyken 5 saate kadar çalma süresi sunduğunu belirtiyor. Şarj kutusu ile birlikte kullanıldığında, aktif gürültü engelleme açıkken 20 saate, kapalıyken 30 saate çıkılabiliyor. Bu durum, şarj kutusu ile birlikte FreeBuds 5’i, yaklaşık bir hafta boyunca şarj etmeden kullanabileceğinizi gösteriyor.

Gerçekten de pratikteki durum Huawei’nin verdiği değerlerle örtüşüyor. Cihazı yaklaşık bir haftadır aktif şekilde kullanıyorum ve şarj kutusunu henüz şarj etmedim. Üstelik içindeki pilin seviyesi de tam anlamıyla yüzde 100 seviyesinde değildi. Kulaklıklar, aktif gürültü engelleme açık ve maksimum ses seviyesindeyken, tek bir şarjla iki saat civarında bir dinleme deneyimi sağlıyor. Verilen değerlerde genellikle yüzde 50 ses seviyesi temel alınır. Bu durum da Huawei’nin verdiği değerlere çıkılabileceğini gösteriyor.

Şarj için kutudan çıkan kısa USB-C – USB-A kablosunu kullanabilirsiniz. Bununla birlikte diğer USB-C uçlu kablolar da iş görecektir. Eğer hızlı şarj destekli bir Huawei telefonunun yanında gelen bir güç adaptörünüz varsa, onunla şarj kutusunu normale göre biraz daha kısa sürede şarj edebilirsiniz. Bu arada, kulaklık tekleri de hızlı şarj desteğine sahip. Kulaklıkları sadece 5 dakika kutuda bekleterek iki saatlik bir dinleme süresi elde edebilirsiniz. Sadece 20 dakikada ise kulaklıkların kutu içinde tamamen şarj olması mümkün oluyor. Bizim pratikteki deneyimlerimiz de, Huawei’nin dile getirdiği bu performansın sadece reklam mesajı olmadığını gösteriyor.

Huawei FreeBuds 5 inceleme: Sonuç

 • Huawei FreeBuds 5 İncelemesi
 • huawei freebuds 5 inceleme
 • Huawei FreeBuds 5 İncelemesi
 • huawei freebuds 5 inceleme
 • huawei freebuds 5 inceleme
 • Huawei FreeBuds 5 İncelemesi
 • Huawei FreeBuds 5 İncelemesi
 • huawei freebuds 5 inceleme
 • huawei freebuds 5 inceleme
 • huawei freebuds 5 inceleme
 • huawei freebuds 5 inceleme
 • Huawei FreeBuds 5 İncelemesi
 • huawei freebuds 5 inceleme
 • Huawei FreeBuds 5 İncelemesi
 • Huawei FreeBuds 5 İncelemesi
 • huawei freebuds 5 inceleme
 • Huawei FreeBuds 5 İncelemesi
 • Huawei FreeBuds 5 İncelemesi
 • Huawei FreeBuds 5 İncelemesi

Huawei, tam kablosuz kulaklık segmentinde genel olarak üç farklı fiyat aralığında ilerliyor. FreeBuds 5 ise, bu fiyat aralıklarının ortancasına denk düşen bir ürün. Şimdiye kadar Huawei’nin yeniliklere daha çok segmentin giriş ve üst seviyesinde odaklandığını görüyorduk, ancak FreeBuds 5 ile birlikte orta segment için de dikkate değer yenilikler sunuluyor.

Öncelikle tasarımıyla FreeBuds 5, gerçekten fark yaratıyor. Bu kulaklıkları kulaklarınızda gören bir kişi mutlaka ne olduğunu size soracaktır, yani dikkatler bir şekilde üstünüze çekilecektir. Öte yandan tasarımı ve hafifliğiyle uzun süre boyunca kulakta rahatlıkla çıkabiliyor.

Ses kalitesi bakımından FreeBuds 5, iyi seviyede bulunuyor. Zengin ekolayzır desteği, farklı kişilere ve zevklere hitap etmeyi kolaylaştırıyor. Ses çıkış şiddetinin biraz daha yüksek seviyede olmasını ise arzu ederdik. Aktif gürültü engellemenin performansı da, açık uçlu tasarıma sahip bir kulaklık için fazlasıyla iyi.

Pil ömrü de FreeBuds 5’in sağlam performans gösterdiği noktalardan bir tanesi. 5 saate varan pil ömrü, kulaklıkların tek bir şarjla uzun yolculuklarda veya egzersizlerde rahatlıkla kullanılmasına izin verecektir. Hızlı şarj özelliği ise, kulaklıkların pil seviyesini sürekli yüzde 100 seviyesinde tutma gibi bir endişe yaşamamanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak FreeBuds 5’i, tasarımı, özellikleri ve sağladığı performansla 2.999 TL’lik fiyatının hakkını vermeyi başarıyor.

Huawei FreeBuds 5 İncelemesi

Huawei FreeBuds 5

 • Yüksek Çözünürlüklü Ses
 • Kulakla Eşsiz Uyum
 • 30 Saat Pil Ömrü
Teknoblog'un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, ancak Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üzerinden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.
Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER
ÖNE ÇIKANLAR

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun