Teknoloji

Huawei’den AppGallery ve HMS ile ilgili yeni detaylar

huawei appgallery
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Huawei, son birkaç haftadır geliştirmekte olduğu Android ekosistemi hakkında daha sesli biçimde konuşuyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’de düzenlediği Huawei Developer Day etkinliğinde ekosistemi ve uygulama mağazası AppGallery ile ilgili önemli detayları paylaşan şirket, bugün Barselona’da gerçekleştirdiği etkinlikte de yazılım platformundan söz etmeden geçmedi.

5G’nin kademeli olarak gelişmesi devrim niteliğinde bir mobil deneyim anlamına geliyor. Tüketiciler giderek çeşitli senaryolarda birden fazla cihaz kullanıyor ve mobil uygulamalar, daha zengin, hiper bağlantılı deneyimin anahtarı durumuna geliyor. Bu nedenle Huawei, daha akıllı uygulamalara olan talebin artmaya devam edeceğine ve bu büyük değişikliği sağlamak için ön planda olmak gerektiğine inanıyor.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, “Kontrol altında gizlilik her zaman felsefemizin kalbinde yer aldı. Ürünlerimizin tüm aşamalarında gizlilik korumasını ve siber güvenliği tüm ticari faaliyetlerimizin öncelikleri olarak kabul diyoruz. Ayrıca Huawei AppGallery’de en katı gizlilik ve siber güvenlik çözümlerine sahibiz.” dedi.

Huawei, dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcıya sahip ve bu kullanıcı kitlesi ekosistemin gelişimi için sağlam bir temel oluşturuyor. Huawei, çeşitli yazılım ve donanım yeteneklerini kullanıma açan HMS Core ile birlikte, kullanıcılar için en iyi ve yenilikçi uygulama deneyimini sunuyor.

Huawei ekosistem mühendisliği konusunda 3 binden fazla mühendise yatırım yaptığını kaydetti. Ayrıca dünya çapındaki geliştiriciler için tek noktadan operasyonel destek ve yenilikçiliği teşvik etmek için “Shining-Star” programı altında fon sağlıyor. Şirket, geçen hafta Türkiye’de de bu program kapsamında 50 milyon TL’lik maddi destek sunacağını açıklamıştı.

Huawei AppGallery, geliştirici gerçek adı doğrulaması ve güvenli uygulama operasyonu için dört adımlı inceleme işlemi de dahil olmak üzere tam döngü güvenlik ve korumayı bünyesinde barındırıyor. Tüm uygulamalar, geliştiricilerin uygulamalarının kötü amaçlı etkinliklerden korunmasını önlemek için katı bir doğrulama testinden geçiyor. Çocuklar için güvenli bir ortam oluşturmak ve yaş aralıklarına uygun olmayan uygulamaları filtrelemek için yaş derecelendirme sistemi de bulunuyor.

AppGallery, kullanıcıların hassas verilerini ve gizliliğini korumak için en üst düzeyde doğrulama uyguluyor. Biyometrik veriler gibi kişisel olarak duyarlı bilgiler asla Huawei cihazının dışında işlenmiyor ve kullanıcıya kişisel verileri üzerinde tam kontrol sağlanıyor. EMUI, kullanıcıların uygulamaların izinleri üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlıyor. Daha da önemlisi, tüm kullanıcı verileri anonimleştiriliyor ve her kullanıcının bölgesine karşılık gelen sunucularda yerel olarak depolanıyor.

Huawei hem popüler küresel uygulamalar hem de kullanıcıların sevdiği kaliteli yerelleştirilmiş uygulamalar da dahil olmak üzere, kullanıcılarının dijital yaşam tarzının temelini oluşturan en iyi uygulamaların HMS’e dahil edilme sürecini hızlandırmak için sürekli çalışıyor. Huawei AppGallery, hepsi basit ve sorunsuz bir tarama deneyimi ile arama yapılabilen haber, sosyal medya, eğlence ve daha fazlasını içeren 18 kategoride uygulamaları bölümlere ayırıyor. Kullanıcıların bulamadığı bir uygulama varsa, tek yapmaları gereken uygulama adını ‘İstek Listesine’ göndermek. Bu uygulama AppGallery’de yerini aldığında, talep eden kullanıcı bilgilendiriliyor.

Huawei ayrıca kaliteli uygulamalar sunarak en iyi kullanıcı deneyimini yaratıyor. Huawei kullanıcılarına en doğru ve güncel haberleri sunmak için İngiltere’nin en büyük medya şirketlerinden olan News UK ile iş birliği yaptı. Etkinlikte gösterilen bir videoda News UK Baş Teknoloji Sorumlusu Christina Scott da konuyla ilgili görüş belirtti: “Huawei ile uzun vadeli bir ortaklık yaptık. Yapabileceğimiz çok daha fazla yenilik olduğunu hissediyorum ve bu cihazlarda müşteri deneyimlerini gerçekten çok ileriye taşıyacağımıza inanıyorum.”

Huawei AppGallery, yenilikçi ve akıllı bir deneyim için Huawei cihazlarında çalışmak üzere optimize edilmiş uygulamalar sunuyor. Huawei AppGallery’den indirilen uygulamalar, Huawei cihazlarında çalışmak üzere optimize ediliyor. Burada anahtar etkinleştiricinin ise akıllı cihazlar için farklı cihazlardan yazılım ve donanım kaynaklarını havuzlayan ve aralarında bağlantı kuran bir yapay zeka yetenek platformu olan Huawei HiAI olduğu belirtiliyor.

Örneğin, WPS Office uygulaması, taranan belgeler ve fotoğraflar gibi görüntülerdeki metni tanımak için HiAI akıllı tanıma özelliğini kullanıyor. Uygulama içi belgeler otomatik olarak algılanır ve düzeltilir, böylece üretkenlik büyük ölçüde artıyor.

Huawei AppGallery, ‘Quick Apps’ ile kurulum gerektirmeyen bir deneyim sunuyor

Quick Apps, yeni bir tür kurulum gerektirmeyen bir uygulama ekosistemi olarak nitelendiriliyor. HTML5 sayfaları için iyi bir kullanıcı deneyimi, güçlü işlevler ve otomatik güncellemeler sağlar; ancak çok az bellek alanı tüketir. Hızlı Uygulamalar, kullanıcılara yerel uygulamalarla aynı deneyimi yaşatmasına rağmen, Android uygulamalarıyla karşılaştırıldığında yalnızca 1/5 kodla yazılır, bu nedenle daha az bellek alanı kaplar. Kullanıcılar, yalnızca 1 GB alana sahip 20 yerel uygulama yerine 2.000’den fazla Hızlı Uygulama barındırabilir.

Kullanıcılar rahat erişim için favori Hızlı Uygulamalarını masaüstlerine bile ekleyebilirler. Quick Apps’in, 350 milyondan fazla Huawei telefonunda kullanılmakta olduğu belirtildi Bugüne kadar, tüm dünyada yıllık yüzde 200 artışla 1700’den fazla Hızlı Uygulama yer alıyor.

Quick Apps, 5G’ye ayak uydurmak için daha fazla ülkeye ve bölgeye yayılarak Çin pazarının Quick Apps standartlarını ve IDE geliştirme araçlarını küresel geliştiricilere açacak. Huawei’nin söylediğine göre, dünyadaki tüm geliştiriciler, kullanıcılara ortak kullanım ve kurulum gerektirmeyen deneyim sunmak için Quick Apps yayınlamayı memnuniyetle karşılıyorlar.