Google’ın sürücüsüz otomobilleri kötü hava koşullarıyla mücadele etmeyi öğreniyor

google surucusuz otomobil

Google sürücüsüz otomobillerini kötü hava koşullarına karşı dayanıklı hâle getirmek için etkileyici yöntemler geliştirmişe benziyor. Şirketin sürücüsüz otomobil programına ilişkin aylık raporlarının sonuncusunda, ön cama yerleştirilen küçük sileceklerin aracın tepesindeki sensörlerin kötü havada daha iyi çalışmasına yardımcı olduğu belirtildi.

Google’dan yapılan açıklamada, LiDAR (ışık ve radar) sensörlerinin en son versiyonunun hem yağmuru hem de soğuk sabahlardaki egzoz bulutlarını algılayabileceği ifade edildi. Halihazırda Google sürücüsüz otomobil ile çisenti ve sağanak yağış arasındaki farkları algılayabilmek için Mountain View ve Austin’de test sürüşleri gerçekleştiriliyor. Otomobil, bu farkı öğrenmesiyle birlikte hızını ve sürüş tekniğini bu doğrultuda ayarlayabilecek.

Google’ın sürücüsüz otomobilleri, şu an için fırtınalı hava koşullarında kenara çekerek havanın iyileşmesi için bir süre bekliyor. Bu noktada test çalışmaları esnasında araçlarda bulunan sürücülerin gerektiğinde kontrolü ele alabildiklerini de belirtmekte fayda var. Daha zorlu çevresel koşulları keşfetmek adına bundan böyle her türlü yağmurlu ve karlı havada test gerçekleştirmeyi planlayan Google, böylelikle sürücüsüz otomobillerinin yolculuğunun hava koşulları tarafından engellenemeyecek hâle gelmesini amaçlıyor.

Google bugüne kadar 53 sürücüsüz otomobiliyle yaklaşık 2 milyon kilometreyi herhangi bir insan müdahalesi olmadan katetti. Şirket, şu sıralarda trafiğe açık yollarda haftada ortalama 16 bin ila 24 bin kilometre arasında test sürüşü gerçekleştiriyor.

Google’ın sürücüsüz otomobilleri geçtiğimiz ay içinde herhangi bir kazaya karışmadı. Daha önceki aylarda gerçekleşen ufak tefek çarpışmalarda ise esas kusurun karşı taraftaki sürücülerde olduğu belirtilmişti.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses ile kaliteyi yükseltiyor

Apple bugün, Apple Music'in Dolby Atmos desteğiyle donatılmış Uzamsal Ses'in eklenmesiyle birlikte sektör lideri ses kalitesini abonelere getireceğini duyurdu. Söz konusu özelliğin geleceği, son...

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...