Google Rusya’da Play Store ve YouTube ödemelerini durdurdu

google news abone ol

Rusya’daki Android telefon sahipleri artık uygulama veya oyun satın alamayacak ya da abonelikler ve oyun içi satın alma işlemleri için ödeme yapamayacak. Google, ödeme sistemi arızası nedeniyle 10 Mart itibarıyla ülkede Play Store faturalandırma sistemini askıya aldı. Söz konusu sıkıntının temelinde Rus bankalarına uygulanan yaptırımın olduğu düşünülüyor.

Teknoloji devi kararını bir destek sayfası aracılığıyla açıkladı. Şirketin açıklamasında Rusya’daki kullanıcıların oyun ve uygulama indirmeye devam edebileceği belirtildi.

Devam eden aboneliklerde bir kesinti söz konusu olmayacak. Ancak biten abonelikler yenilenemeyecek. Şirket Rusya’daki geliştiricilere uygulamalarını şimdilik ücretsiz hâle getirmelerini ve abonelik hizmetlerini askıya almalarını önerdi.

Reuters’ın haberine göre, YouTube da Rusya’daki tüm ücretli servislerini durdurdu. Bunlar arasında YouTube Premium, Kanal Abonelikleri, Super Chat ve ürün satışları da yer alıyor. Ülkedeki kanal sahipleri, Rusya dışındaki abonelerinden Super Chat ve ürün satışı geliri elde edebilecek.

Google, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’da reklam araçlarının kullanımını durdurmuştu. YouTube ise Rus devlet medyasının reklam geliri elde etmesini askıya almış ve ayrıca bu kanallara AB sınırlarından erişimi engellemişti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

Avrupa Birliği’nden Twitter’a Dijital Servisler Yasası uyarısı

Avrupa Birliği Twitter'ı ve yeni sahibi Elon Musk'ı kurallarına uyulması konusunda uyardı. Avrupa Birliği'nin Dijital Servisler Yasası'ndan sorumlu komiseri Thierry Breton, mikro blog servisinin...

ÖNE ÇIKANLAR