Google Pixel Çinli korsanlar tarafından 60 saniyeden kısa süre içinde ele geçirildi

google pixel hackGoogle yeni amiral gemisi telefonu Pixel’i geçtiğimiz ayın başlarında görücüye çıkarmıştı. Teknoloji dünyasından oldukça iyi yorumlar alan Pixel ve Pixel XL’in güvenlik konusundaki yetkinliğinin incelenmesi fazla zaman almadı.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen PwnFest isimli hacking yarışmasına katılan ve beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarından oluşan Qihoo 360 isimli grup, Pixel’de uzaktan kod yürütmeyi mümkün kılan bir açığı gözler önüne serdi. Çinli korsanlardan oluşan grup, 60 saniyeden kısa bir süre içinde bir “zero-day” açığından faydalanarak Google’ın cihazına uzaktan kod yüklemeyi başardı.

Qihoo 360, söz konusu açıktan faydalanarak önce Google Play Store’u çalıştırdı. Ardından Google Chrome’un mobil versiyonunu başlatan ekip, Pixel’in ekranında “Pwned by 360 Alpha Team” yazısının belirmesini sağladı.

Google Pixel açığı Qihoo 360’a 120 bin dolar kazandırdı

Qihoo 360, gün yüzüne çıkarttığı Pixel açığı sayesinde 120 bin dolarlık nakit ödüle hak kazandı. Söz konusu açık, kapatılması için Google’ın ilgili birimlerine de gönderildi.

Qihoo 360, PwnFest’ten toplam 520 bin dolar ödülle ayrılmayı başardı. Ekip, Windows 10’un internet tarayıcısı Microsoft Edge’de bulunan bir açığı da ortaya çıkardı. Buna ek olarak, Adobe Flash’ta izah edilemeyecek biçimde 10 yıldır çalışan bir açık da Qihoo 360’nın para kesesine biraz daha doldurmasına yardımcı oldu.

Yeteneklerini iyilik için kullanan korsanlardan oluşan Qihoo 360 için Güney Kore’de düzenlenen etkinliğin oldukça kârlı geçtiğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun