Google PDF dosyalarındaki resimleri dizinliyor

google-pdf-arama-110815

Google’ın internetteki her şeyi dizinlemeyi istediği bir sır değil. Arama devi, dizinleme kapasitesini optimize etmek adına büyük paralar harcıyor. Çabalarının karşılığını alıyor gibi gözüken Google, şimdi de taranmış PDF dosyalarında bulunan resimleri dizinliyor.

PDF dosyalarından gelen resimler, Google arama motorunun görsel arama bölümünde “PDF” damgasıyla gösteriliyor. Resmin yanına yerleştirilen bir bağlantı, kullanıcıları doğrudan söz konusu görselin bulunduğu PDF dosyasına yönlendiriyor.

Google’ın böyle bir yol seçmesinin nedeni, PDF dosyasındaki bir görsele doğrudan bağlantı vermenin mümkün olmaması. Dolayısıyla kullanıcıların ön izlemenin ardından resmi görmek için PDF dosyasını açması gerekiyor. Google, taranan PDF dosyalarındaki metinleri dizinlemek için 2008’den bu yana OCR teknolojisinden faydalanıyor.

Resimlerin ayıklanabilmeleri ve aranabilir olmaları, PDF’lerin aranabilmesinden sonraki adımı teşkil ediyor. Google’ın OCR teknolojisi, dünyanın dört bir yanından 200’ü aşkın dili tanıma kapasitesine sahip.

Samsung One UI 4 tasarımını Windows PC’lerine getiriyor

Samsung, One UI 4 mobil arayüz tasarımını Galaxy Book serisi Windows dizüstü bilgisayarlarına getiriyor. Yeni tasarım Samsung Notes, Samsung Gallery ve Samsung Settings gibi...

Xiaomi 11T, 11T Pro ve 11 Lite 5G NE modelleri için Türkiye fiyatları duyuruldu

Xiaomi Türkiye pazarındaki genişlemesini eylül ayında duyurduğu 11T, 11T Pro ve 11 Lite 5G NE modelleriyle sürdürüyor. Şirket bugün İstanbul'da düzenlediği etkinlikte yeni telefonlarının...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun